Satılık

Prof. Dr. Kazım Mirşan


Prof. Dr. Kazım Mirşan


Kitapçılarda Bulunmayan Kazım Mirşan'ın Kitaplarını Almak İçin (0252 / 377 51 31) Numaralı Telefondan Kazım Mirşan Hocaya Sipariş Vermeniz Gerekmektedir.

Kimdir Prof. Dr.  Kazım Mirşan

     Doğu Türkistan’ın İli Nehri üzerindeki Kulca Kentinde, 4 Temmuz 1919′da dünyaya geldi. 1932′de öğrenimine İstanbul’da devam etti. Almanya’da Berlin Üniversitesi’nde ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Yüksek Mühendisliği okudu.

     Almanca, Rusça, İngilizce, ve Türk lehçeleri (Tatarca, Özbekçe, Başkurtça, Tarançıca, Kaşkarlıkça (yani Uygurca), Kazakça, Kırgızca, Azerice, Türkiye Türkçesi ile kendi ana lehçesi olan, Tümenlikçe dışında Yunanca, Latince, İtalyancayı meslek araştırmalarına yarayacak kadar bilen Mirşan, hayatının büyük bir kısmını Türk tarihi ile ilgili yeni tezler ortaya atarak büyük tartışmalara yol açtı.

     Etrüsk Yazısını dünyada ilk defa okuyan Mirşan, Orhon-Selene Yazıtları üzerinde de incelemelerde bulundu. Bunun yanında Türk tarihiyle ilgili tartışma yaratacak yeni teoriler öne sürdü.

Yaşamı boyunca;

* Etrüsk Yazısını dünyada ilk defa okudu.
* Orhon-Selene Yazıtları üzerinde eşşiz incelemelerde bulundu.
* Onbinlerce yıllık Türk tarihini aydınlatıcı çalışmalar yaptı.
* Sölgentaş Mağarasında Türkçenin 16.000 yıllık izlerini buldu.
Tarih ve Ön Türkler Konusundaki Tezleri

       Kazım Mirşan'ın Haluk Tarcan ile birlikte savundukları tezin, Mustafa Kemal Atatürk'ün teşvikleri ile 1930 yıllarında oluşturulan Güneş Dil Teorisi'ni ve Türk Tarih Tezi'ni destekleyen tarafları bulunmaktadır. Türk Tarihi'nin M.Ö. 16.000'li yıllara dayandığını savunur.

* Yazı, M.Ö. 16.000 yılında Türk'ler tarafından icat edildi.
* Kürtçe; Ön Türkçe'den sözcükler barındırdığı gibi bu sözcükleri Arapça ve Farsça'ya da taşımıştır.
* Anadolu'da da Ön Türkçe yazıtlar bulunmaktadır.
* Roma'nın küllerinden kurulduğu medeniyet olan Etrüskler Türk'tür (Etrüsk yazıtları ilk defa 1970 senesinde Kazım Mirşan tarafından okundu).
* Romalılardan önce İtalya Yarımadası'nda yaşayan Etrüsklerin konuştuğu dil olan Etrüskçe, Ön-Türkçe kökenlidir.
* İskandinavya dahil, tüm Avrupa'da 5000'den fazla Ön-Türkçe yazıt bulunmaktadır.
* Tüm dünya alfabelerinin kökeni Türk alfabesidir.
* İlk Türk devletinin Hun İmparatorluğu olmadığı, ilk Türk devletinin Bir Oy Bil olduğu görüşündedirler. Ardından At Oy Bil, Türük Bil (karşılığı : Göktürk) gelir.
* Türk tarihinin çok eskilere dayanması gerektiğini gösteren en büyük delil ise; Orhun Yazıtları'dır; çünkü Orhun Yazıtları'nda kullanılan dil ve noktalama işaretleri bu dilin en gelişmiş hali olduğu sonucuna götürmektedir. Böyle bir dilin oluşabilmesi için en az 3000 yıl geriye gidilmesi gerekir. Kazakistan'da, bu tezi destekleyen ve M.Ö 600'lere tarihlenen bazı yazıtlar bulunmuştur.
* Norveç, İsveç, Portekiz ve Fransa'da mağaralardaki yazıların Türk damgaları (harfleri) ile okunduğunda anlamlaştığı ileri sürülmektedir.
* İskitlerin yani Sakalar'ın Türk kökenli oldukları ileri sürülmektedir.
* Etrüskler, Truvalılar, Sümerler, Hititler ve Friglerin dip kültüründe Türk uygarlığı olduğu görüşü de ileri sürülmektedir. Bu kavimler Ön-Türk olmasa bile dip kültüründe Türk etkisi vardır.
* Japon ve Çin medeniyetinin de dip kültüründe M.Ö. 4000 yıllarında Orta Asya'dan Çin'e ve Japonya'ya göçen Türkler var.
* Türkler Anadolu'ya 1071'de değil, M.Ö. 7000'li yıllarda gelmişlerdir. Çevresi denizle çevrili Anadolu'yu sürekli besleyen Türk göçleri buraya sıkışmışlar ve Türk varlığını tesis etmişlerdir. Oğuzlar Anadolu'ya geldiklerinde karşılarında aynı dili konuşan pek çok Türk grubu ile karşılaşmışlardır.
* M.Ö. 10.000 yıllarında ılıman iklim ve büyük göllerin olduğu anlaşılan Orta Asya'nın kuruması ve çölleşmesiyle Türk gruplarının çevre ülkelere yayıldığı ve diğer kültürlere etki yaptıkları ileri sürülmektedir. Bering Boğazı'ndan geçerek Kızılderili ve Güney Amerika kültürlerinin diplerinde de Türk etkileşimi olduğu ileri sürülmektedir.
* Yunanistan'ın Ön-Türkçe adının İç-Üy-Ök olduğu ileri sürülmektedir. Aynı zamanda Yunan kitabelerindede Anadolu'dan gelen ve demiri çok iyi işleyen bir topluluk olduğu yazılmaktadır. Ancak bu toplumun mevsimlik geldiği bilinmektedir. Bu toplumun Ön-Türkler olabileceği ileri sürülmüştür.
* Kazım Mirşan, Mısır-Sina'da piramitlerdeki yazıtlarda Ön-Türkçe kartuşlar bulmuştur.
* Kazım Mirşan, Bizans'ın ilk kurulduğu dönemlerde Ön-Türkçe konuştuğunu ileri sürmektedir. Kanıtı ise; Trabzon'daki Rum Kilisesi'nde sadece Ön-Türkçe okunabilen yazılardır. Kazım Mirşan, daha sonraları başka kültürlerden etkilenerek Bizansın Ön-Türk dilini kullanmamaya başladığını ileri sürmektedir.--
Prof. Dr. Kazım Mirşan Reviewed by Bilig Bitig on Cuma, Mart 06, 2015 Rating: 5

2 yorum:

Anonim dedi ki...


Gerçekten çok değerli bir zat idi. Allah rahmet eylesin.
Onun eserlerinden yararlanılarak hazırlanmış bir site var:

http://www.angelfire.com/tn3/tahir/trk90.html

Anonim dedi ki...

Şimdi keşfettim kendisini, kitaplarını alıp okuyacağım. Ruhu şad olsun

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.