Satılık

Doğu Avrupa'da Türkler : Ak Hırvatlara Dair Doğu Kaynaklarındaki Haberler
Doğu Avrupa'da Türkler : Ak Hırvatlara Dair Doğu Kaynaklarındaki Haberler

Doç.Dr.Osman Karatay

      Ak Hırvatlar görünüşte Ortaçağ'da geçen Karpatların kuzeyindeki sahada bir devletleri olan Slav cinsinden bir halktır. Bölgesel konularda fazla etkileri olmamıştır, bu yüzden Ortaçağ kaynakları onlardan fazla bahsetmez. Bunların Balkan Hırvatlarıyla bağlantısı ve oluşumlarına katkısı önemlerini artıran tarihi konulardır. Eski eserlerde ima edildiği üzere bunların ulus kurucu topluluğunun etnik aidiyet veya kökenlerinin slav olmadığı görülüyor.

      Balkan Hırvatlarının doğu köklerine dair yüzyıldır süren tartışmalar esasında kuzeydeki bu akrabaları için de geçerlidir. Bu makale, Ortaçağ İslam ve Rus kaynaklarında geçen, bilimin hâlâ kimliklerini aradığı bazı gizemli halklar için (Mrvât, Ak Ugor vd.) yeni bazı çözümlemeler getirmektedir.

      Bunlar batı Avrasya bozkırlarının Türk kökenli boy birliği Sarı Oğurlarla alâkalıdır. Çevrelerindeki Slav kitleleri içinde zamanla kimliklerini yitirmişler, ancak Oğur Türkçesi olan dillerini bırakırken isimlerini korumuşlardır.


Tamamı: Makaleyi İndir

Resim : Türkçe Konuşan Kiril ve Metody kardeşlerin geliştirdiği Glagol Alfabeli Basca Tableti 
Doğu Avrupa'da Türkler : Ak Hırvatlara Dair Doğu Kaynaklarındaki Haberler Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Şubat 17, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.