Satılık

Kutadgu Bilig’e Göre Türk Savaş SanatıKUTADGU BİLİG’E GÖRE TÜRK SAVAŞ SANATI
Dr. Erkan GÖKSU

     Türk devlet ve toplum düşüncesini en açık ve sade şekilde yansıtan Kutadgu Bilig (Mutluluk veren bilgi), birçok konuda olduğu gibi savaş ve savaş sanatına dair konularda da Türklere özgü düşünce tarzını yansıtmaktadır. Bu bakımdan, her ne kadar teorik de olsa “Türk savaş sanatı”nın, ana hatlarını Kutadgu Bilig’den tespit etmek mümkündür.

     Eserde, savaşın “bilgisiz ve kötülere, anlaşmak istemeyen, adaletsizlik yapan düşmanlara karşı başvurulacak son çare” olduğu ifade edilmiş, savaşa ve savaş sanatına dair çeşitli konular hakkında bilgi verilmiştir. Bunlar arasında ihtiyatlılık, cesaret, cömertlik ve alçak gönüllülük, siyaset ve hile, ordunun tertip ve tanzimi, konak ve karargâh yerinin tespiti, istihbarat ve haber alma, strateji ve taktik, savaş sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler ve yaralı, ölü ve gazilere muamele gibi konular yer almaktadır.

     Bunların bazıları, içerik olarak evrensel nitelikler taşımakla beraber Kutadgu Bilig’deki anlatım, söz konusu hususların Türk düşüncesindeki yerini göstermesi bakımından önemlidir. Ortaya konan bilgilerin tarihî hadiseler ve diğer kaynaklarla karşılaştırılması hâlinde, tarihe savaşçı bir millet olarak adını yazdırmış olan Türklerin, asırlar boyu süren fetih hareketinin maddi ve manevi yönlerini aydınlatmaya yönelik önemli sonuçlara ulaşılacaktır.
Hepsi : http://www.sosyalarastirmalar.com/cilt2/sayi6pdf/goksu_erkan.pdf


Tablo : İstanbul, Harbiye Askeri Müze
Kutadgu Bilig’e Göre Türk Savaş Sanatı Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Ocak 10, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.