Satılık

Bilim Dili TürkçeBilim Dili Türkçe

Prof.Dr. Mustafa Özkan

      Türkçe, Eski Türkçe, Orta Türkçe ve Eski Anadolu Türkçesi dönemlerinde bile her türlü bilimsel terimi karşılayabilecek, zengin anlatım gücüne sahip bir bilim dili olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilim adamlarımıza düşen görev, dilimizin sahip olduğu imkânları harekete geçirerek onu bilinçle işlemektir.


*****

TÜRK KÜLTÜRÜNDE SIFIRDAN DOKUZA KADAR SAYI ADLARI VE MATEMATİK DEĞERLERİ

Mehmet Hazar- Mehmet Şengönül

      Burada Türk halkının somut olmayan kültüründe önemli bir şekilde yer alan sıfırdan dokuza kadar olan sayı adları ve matematik değerleri üzerinde duruldu. Sıfır hariç diğer bütün sayılar Türk dili kaynaklıdır. Bu sayıların Türk diyalektlerindeki adları ve varyantları toplu olarak gösterildi. Resim yazısından düşünce yazısına geçilirken Köktürk işaretleriyle bu sayı adlarının nasıl yazıldığı anlatıldı. Cep telefonlarının mesajlarında ve e-posta metinlerinde bir nevi eski çağların hiyerogliflerine geri dönülürken Türklerin taş abidelere sayı adlarını bir anlaşma vasıtası olarak nasıl resmettiklerini yeni nesil öğrenmelidir. Türk düşünce sisteminde sayılar sadece somut değil, soyut olarak da kültürel bir değer taşır. Sayıların evrenselliği yanında milliliği de vardır. Fertten aileye, aileden devlete geçerken toplumun teşekkülünde sayı adları ortaya çıkmıştır. Sonra bu sayı adlarında inanç izleri de görülmüştür.

Hepsi : http://turkoloji.cu.edu.tr/pdf/mehmet_hazar_mehmet_sengonul_turk_kulturunde_sayi_adlari.pdf

****

“Türkçe dünyanın kesintisiz devam eden en eski dilidir.” 


Prof. Dr. Bilâl YÜCEL:

      Türkçe, günümüzde de bilim dilidir. Yabancı dille eğitim veren birkaç kurum hariç tutulunca, ilkokuldan üniversiteye, lisansüstü çalışmalara ve bilimsel yayınlara kadar bilim dilimiz Türkçedir. İşte bizler; Türk dili ve edebiyatı,tarih, coğrafya, güzel sanatlarla uğraşan; fen bilimleri alanlarında matematik,fizik, kimya, biyoloji gibi temel bilimler ile mühendislik, sağlık… gibi bilim alanlarında çalışan; iletişim ve basından siyaset bilimlerine, felsefe ve mantıktan sosyolojiye ve daha pek çok bilim alanına kadar aklınıza gelen tüm alanlarda yetişen insanlar, bilim erleri hep Türk diliyle eğitim görüp bilim dünyasına katkıda bulunmaktayız. Kimi ülkelerde İngilizcenin ikinci bir ana dili konumunda olduğunu ve bilimsel eserlerin daha çok bu dille kaleme alındığını bir kenara koyarsak, alıntı terimlerimizin çokluğuna rağmen Fransızca ve Almanca ne kadar
bilim dili ise Türkçe de o kadar bilim dilidir.


Hepsi : http://www.tdkdergi.gov.tr/TDD/2009s693/2009s69317YUCEL.pdf

*****

Türkçenin Matematiği
Ahmet Okar

Türkçe matematiğe dayalı olmaktan da öte, neredeyse matematiğin kılık değiştirmiş halidir.

*****

AFYONKARAHİSARLILAŞTIRAMADIKLARIMIZDAN MISINIZ ?

Türkçe'nin bu doğurganlık özelliğini onun atomik gücü olarak da görebiliriz. Türkçede kelime sayısının, az olduğunu söyletip bundan dilimiz aleyhine sonuç çıkarmak isteyenlerin anlamadıkları şey işte bu "atomik" ve " saklı:potansiyel" güçtür.
Bilim Dili Türkçe Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Ocak 06, 2015 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.