Satılık

Karasuk Kültürü

Tarihi Türk dökümhanesi


Karasuk Kültürü
Osman Kabadayı

    Karasuk kültürünü (M.Ö. 1300-800) oluşturan Türk boyunun da Ting-ling boyu olduğu ileri sürülmektedir. Taşağıl, Ting-ling boyu ile ilgili şunları kaydeder:


"... Ting-ling'lerin Baykal Gölü'nün batısından Yenisey nehrinin kaynakları, Güney Sibirya ve Batı Kazakistan bozkırlarına kadar uzanan bir sahaya yayılmış olmaları söz konusudur. Diğer taraftan araştırmaların sonucuna göre M.Ö. 12-7 . yy.lar arasında varlığını sürdüren Karasuk Kültürü'nün Ting-ling'lerin atalarına ait olduğu ileri sürülmektedir."

    Karasuk kültürünün en büyük özelliği demirin işlenip silâh yapımında kullanıldığı ilk kültür olmasıdır. Yeni yapılan arkeolojik araştırmalar, Karasuk kültürü ile ilgili ilginç sonuçlar vermektedir. Karasuk kültür bölgesinde tahıl ambarlarının bulunmuş olması, bu kültürü yaşayanların yerleşik bir hayat tarsına da sahip olduklarını göstermektedir. "Karasuk kültürünün metal işlemcilerinin ürünleri yüksek düzeyde teknik yetkinlik gösteriyordu. Metal araç-gerecin geniş bir alanda kullanılmış olması metalurjik üretimin çapının o döneme dek görülmedik ölçüde olduğunu göstermektedir."  İskit dönemi öncesi Tunç Çağı madencilerinin yaklaşık bir milyon ton civarında maden çıkardığı sanılmaktadır. Karasuk maden fırıncıları da bakıra arsenik ve kalay karıştırıp alaşımın niteliklerinin ve ondan yapılan metal nesnenin özelliklerin büyük ölçüde geliştiren tekniklerin ustası olmuşlardı.


Hepsi : Makaleyi İndir

Resim : Resmin Bulunduğu Konuma Git
Karasuk Kültürü Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Aralık 02, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.