Satılık

Kafkasya: Bir Etno-Kültürel Tarih Çözümlemesi

Kimmer Eşyaları

Kafkasya: Bir Etno-Kültürel Tarih Çözümlemesi

Doç.Dr. Ergin AYAN

     Tarihi olarak, en eski çağlardan itibaren çeşitli kavimlerin mücadelelerine sahne olan Kuzey Kafkasya bölgesine ilk olarak gelenler Kimmerlerdir. M. Ö. 1000 yıllarına doru Kimmerler Güney Rusya’ya hâkim idiler. Volga Irmağı ile Urallar arasında Pokrovsk gömülerinde (M. Ö. 1300-1200) bronz eserler ve Nijni Novgorod yakınlarındaki bronz eserler, delikli baltalar (M. Ö. 1300-800) Kazakistan’daki Andronovo bronz buluntuları, Yenisey üzerindeki Kosmoyarsk sığır ve at taş heykelleri, Kimmerlerin doğu sınırlarını teşkil eder.

Karoly Czegledy,

 “Kimmerlerin Hint-Avrupa’lı kavimlerin Frig Trak koluna mensup olduğunu ve sınırlarının Aral’ın kuzeyine kadar uzandığını” 
iddia etse bile, bunun geçmişe dönük tahminde bulunmayı kapsayan bir zihinsel egzersiz olduğu anlaşılmaktadır. Zira Kimmerler, Ural-Altay kökenli bozkır göçebelerinin batı koluna mensupturlar. Eski Çağdaki Türk kültür tarihinin ilk temsilcilerindendir. Arkeolojik bulgulardan elde edilen bilgiler, onların ilk Türk devletlerinden biri olduğunu ortaya koymaktadır. M.Ö. II. bin yıl başlarından itibaren M.Ö. VIII. yüzyıla kadar merkezi Kırım olmak üzere Karadeniz’in kuzeyinde yaşamışlardır. Nitekim Bizans tarihçisi Prokopius da eserinde VI. Yüzyılda bölgedeki Hunların Kimmerler diye adlandırıldıklarına ilaveten Utigur ve Kutrigur ismiyle iki kabileye ayrıldıklarını ifade ediyor.


Resim : http://historylib.org/historybooks/Terenozhkin-A-I_Kimmeriytsy/5
Kafkasya: Bir Etno-Kültürel Tarih Çözümlemesi Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Aralık 15, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.