Satılık

Bask Dili

Alanlar


Bask Dili

Prof.Dr. Hâmit Zübeyr Koşay

     Basklar Asya kökenli bir kavimdir. Onların Türklerle temasları çok eski olup bu temas değişik bölgelerde ve birden fazla gerçekleşmiştir. Basklar en son Volga (İdil) bölgesindeki Türkler ile temas etmişler ve yaklaşık olarak 1700 seneden beri de bu temas kesilmiştir.


     Baskların bu günkü yurtlarına kadar göçleri Hunların Alanlar ile olan mücadeleleri ve Alanların batıya sarkmaları sonucunda, Kavimler Göçü'nün tâli bir dalgası halinde gerçekleşmiştir. Baskların göçleri sırasında ilişki kurdukları kavimlerden kelimeler almışlardır. Baskların kökeni tartışmalarının sonuçlandırılması İskitlerle çok yakından ilgilidir.
Hepsi : https://drive.google.com/file/d/0B7liBn5XLsAfSWZ5d1FaMWtRMVU/edit?pli=1

Ayrıca : https://drive.google.com/file/d/0B7liBn5XLsAfWE8zS21sUFFER00/edit?pli=1

*****

Alanlar (Alans )

     M.S. 1. Binyılda Asya ve Avrupa'nın Türk kabileleri erken feodal halkları olarak şekillenmiştir. Bunların bir çoğu kendi alfabelerine ve devletine sahipti. En güçlü Türk kabileleri birliğinden birisi de M.S. 1. yy.dan IV. yy.a kadar Kuzey Kafkasya'da hüküm sürmüş olan Alan kabileleri federasyonudur. Bu federasyonun dağılmasından sonra Alanların bir kısmı 375 yılında Hunlarla birlikte batıya gitmiş, diğer kısmı, Merkezi ve Batı Kafkasya'nın dağlık bölgelerine çekilmiş ve Kafkasya'nın Doğu Avrupa, Ön ve Küçük Asya halklarının tarihinde önemli roller oynamıştır.

     Alanların bir bölümü, Hunların baskısıyla batıya çekilmiş, Fransa ve İspanya'ya kadar gitmiş; oradan da Cebelitarık Boğazı üzerinden geçerek Kuzey Afrika'nın önemli bir kesimini zapt etmiştir.Şimdiki Cezayir, Fas ve Tunus sınırlarında Alan-Vandal devletini kuran Alanlar, oradan gemilerle Roma'ya askeri seferler düzenlemişler ve V. yy.lın sonlarında Roma'yı tahrip etmişlerdir. Daha sonraları Alanlar yerli kabbilelerle karışarak İspanyol halkının şekillenmesinde yer almışlardır. Alanlar, Katalonya bölgesi (Türkçe-"İkinci Alanya") halkının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. İspanyol etnograf Hoze Manuel Gomes-Tabanera, Türk-Alanların İspanyol etnogenezine katıldıklarına vurgu yapmaktadır. (Sovyetskaya Etnografya, 1966, No:5, s.62)

     Alanlar hakkında daha ayrıntılı ve tam bilgileri Ammianus Marcellinus'da (IV.yy.) bulabiliriz. Yazar hacimli "tarih"inde Alanları şu şekilde anlatıyor: 

"Alanlar uzun boylu, güzel görünümlü ve hafif sarı saçlıdırlar. Silahlarının hafifliği needeniyle oldukça hareketlidirler. Daha sade ve daha kültürlü hayat tarzıyla Hunlara tamamıyla benzemektedirler." 
Yazar sözlerini: 
" Onlar barbar geleneklerine göre kılıçlarını yere saplıyorlar ve Mars'a olduğu gibi kılıca tapıyorlar" 
diye sürdürmektedir. (Tarafımızdan altı çizilmiştir-Yazarlar) (Latıryev, 1906, s.341)
Kazi T. LAPYANOV
İsmail M. MİZİYEV'in

"Türk Halklarının Kökeni" Kitabından
Bask Dili Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Aralık 02, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.