Satılık

Türklerin Ana Yurtlarından Biri Kumul (Hami)


Türklerin Ana Yurtlarından Biri Kumul (Hami)
Kumul'daki Kavun Ev
YRD. Doç. DR. ERKİN EMET

      Kumul, Doğu Türkistan'ın doğu bölgesinde yer alan Türk tarihinde en önemli yere sahip güzel yurtlanmızdan biridir. Eskiden beri Türk dünyasının doğu kapısı olagelmiştir. Meşhur İpek Yolu, Doğu'yu, Doğu Türkistan üzerinden Batı Asya, Avrupa ve Güney Asya ülkelerine sıkıca bağlamış, Çin'in ipeği, porseleni işte bu topraklar üzerinden Batı'ya ulaşmıştır. Medeniyet tarihinde Kumul, Batı ile Doğu ilişkilerinde çok önemli rol oynamıştır. Yuan Hanedanlığı (1206-1368) döneminde Kumul' dan geçen İtalyalı meşhur gezgin Marko Polo seyahati esnasında bir çuval kurutulmuş kavun satın almış. Tadına baktıktan sonra, övgüler yağdırmıştır. Hatta Kumul'un kurutulmuş kavununu 'dünyada meşhur Bağdat hurmasından da lezzetliymiş', diye yazmıştır.

      Çinli ünlü gezgin Zhang Qian Batıya yaptığı gezide Kumul' da kalmış. Kumul'un şarkılanm ve enstrumantal müziğini çok beğenmiş. Çin'e dönerken Kumul'un mukdır makamını ülkesine götürmüş. Tang
(618-907), Song (960-1279), Yuan (1206-1368) hanedanlığının saraylannda, tiyatro sahnelerinde, çayhane ve meyhanelerde, hatta evlerde de İvirgul (Kumul) müziği dinlenirmiş. Böylece Kumul'un şarkılan, enstrümantal müziği ve çalgılan, zamanındaki Uzak Doğu ülkelerinin müziğini çok etkilemiştir.
Kumul 'un yöresel özelliğe sahip makamları, dünyanın dikkatini üzerine çekmiştir. Kumul'da bulunmuş büyük bedii eser Mayitri Simit
(Bkz: Maitrisimit ), Kumul'un danslan, Kumul ağızlan, edebiyatı, yaşam biçimi, örf ve adetleri, Kumul' da Kumul, Doğu Türkistan'ın doğu bölgesinde yer alan Türk tarihinde en önemli yere sahip güzel yurtlanmızdan biridir.


Hepsi : http://www.tdk.gov.tr/images/1997_04_19_Emet.pdf

Foto   : Kumul'daki Kavun Ev
Türklerin Ana Yurtlarından Biri Kumul (Hami) Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Kasım 10, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.