Satılık

Tayga

 Altaylar

Tayga

Yrd.Doç.Dr. Pervin ERGUN

     Tayga ne ormandır ne de dağ. Dağ deyince yüksek sivri tepeler akla gelir. Fakat onun yükseklerinde ağaç yetişmediği için taygayı ifade edemez. Dağların ağaç yetişebilen en yüksek belinde, meyilli yamaçlarında, Tanrı tarafından, yaratılışın başında var kılındığına inanılan, seyrek bitmiş, tepeleri düz, dalları aşağı dönmüş gibi görünen ağaç topluluklarına tayga denir
. Tayga, terim olarak Anadolu Türkçesinde yaşamamakla birlikte, kutsal mekân tasvirlerimize uymaktadır. Anadolu’nun pek çok yerinde, yüksekliklerde, seyrek bitmiş aydınlık ağaçlıklar kutsaldır.

    Tayganın dağ karşılığında kullanılması geçtiği yerlerdeki benzetmelerle de uymamaktadır. Mesela, bir Altay destanından alınan “Kebis ćaraş tayga koltıgında” sözü, “kilim gibi güzel dağın koltuğunda” şeklinde Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Kilim gibi güzel dağ olur mu? Dağ kilime benzetilebilir mi? Benzetilemez. Kilim, olsa olsa ekin gibi, orman gibi düzlük ifade eden nesnelere benzetilebilir. Mesela kültürümüzde tarlaya ekilen tohumların güzel ve sık çıkışı kilime benzetilerek anlatılır. Ayrıca eğer dağ, taygayı karşılamış olsaydı, Altaylı destancılar “tuu” (dağ) ve “tayga”yı arka arkaya sıralamazlardı.

     Tayga karşılığında orman da kullanılamaz. Çünkü oluşum şekilleri ve görünüşleri farklıdır. Taygalar, ata ruhlarının kemiklerinden, kutlu eşyalarından, kutlu hayvanların kemiklerinden büyüyüp ükselerek Tanrı mekânına ulaşan kutlu ağaçlı yerler olarak kabul edilirler.


Hepsi: http://www.tdk.gov.tr/images/200927ergun.pdf

Resim : Altaylar http://maxsolis.ru/wp-content/uploads/2014/04/Altay-1.jpg
Tayga Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Kasım 10, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.