Satılık

Manas Ata

Manas Ata Heykeli Bişkek


Manas Ata
DR. ERTUGRUL YAMAN

      Manas destanı, Kırgız Türklerinin belirli bir döneme kadarki hayat tarzını, başından geçen olayları ve bütün olarak küıtürlerini yansıtan muhteşem bir destandır. Kendi halkını bu derece güzel ve gerçekçi yansıtabilen eser sayısı pek azdır. Dünyanın en hacimli destanlarından birisi olan Manas destanı, halen "Manasçılar" aracılığıyla yaşatılmaktadır.

      Manas, daha doğmadan önce Çin Ham Esenkan'ın kehanetle ilgili kitaplarında, Kırgızlar arasında "Manas" adlı bir çocuğun doğacağı, Çet Be-eçin'i fethedeceği ve Çinlilerden bütün o acılı yılların intikamını alacağı kehanet edilmiştir. Uzun süredir oğul hasreti çeken Cakıp Han'ın nihayet bir oğlu dünyaya gelir. Çin Hanı Alööke'nin Kırgızları Altaylara sürdüğü sırada doğan bu çocuk avucunda kan tutmaktadır. Bu, kahramanlığa işarettir. Geleceği daha doğuşundan belli olan Manas'ı çeşitli tehlikelerden korumak üzere ona "Devcinli" takma adı verilmiştir.

     Daha beşikteyken Manas'ın ağzından dökülen sözler, onun gelecekte vatanı, milleti ve dini için mücadele edeceğini göstermektedir. Günümüz tabiriyle söyleyecek olursak o, bir misyon olarak dünyaya gelmiştir.

     Ele avuca sığmayan Manas, babası Cakıp Han tarafından Bakay adındaki hocasına teslim edilir. Beş yaşında ata binen, on yaşında ok atan, on beş yaşında şehirlerin altını üstüne getiren Manas. çocukluğunda pek çok yaramazlık yapar. Ata binmesini ve ok atmasını iyice öğrenir. o, aynı zamanda çobanlık da yapmaktadır.


     Manas çok genç yaşında kabına sığmayan bir yiğit olur. Kırgızların başına geçer ve mücadeleli hayatı başlar.Hepsi : http://www.tdk.gov.tr/images/1997_03_11_Yaman.pdf

Destanlar : http://aton.ttu.edu/turkishlist.asp

Resim : Manas Ata Heykeli Bişkek
Manas Ata Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Kasım 10, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.