Satılık

Türk Kültür Çevresinde Dağlama Geleneği

Kosova (Cevizli ova) Gora Bölgesi Hayvan Damgası


Türk Kültür Çevresinde Dağlama Geleneği

Prof. Dr. İlhami DURMUŞ

      Türk kültür çevresinde dağlama geniş coğrafi sahada ve uzun zaman diliminde görülmektedir. Dağlama, insan, hayvan ve eşyalar üzerine yapılmaktadır. İnsan üzerine yapılan dağlama bedeni güçlendirmeye yönelik olduğu gibi hastalıkların tedavisinde de yapılmaktadır. Hayvanlara yapılan dağlama iki şekilde görülmektedir. Birincisinde hayvan hastalıklarının tedavisinde dağlamadan yararlanılmaktadır. İkincisinde ise hayvanın tanınmasına yönelik damgalar dağlama yoluyla yapılmaktadır. 

     Bir takım eşyaların üzeri de dağlanmak suretiyle damgalanmaktadır. Temelde üç çeşit dağlama ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birincisi bedeni güçlendirmeye yöneliktir. Bu yöntemde bedende bilekler, dirsekler, omuzlar ve diz kısımları dağlanmaktadır. Böylece beden sağlam bir yapıya kavuşmaktadır. İkincisi hasta kısmın tedavi edilmesidir. Beden üzerinde bulunan şişler ve yaralar dağlanmaktadır. Bunun sonucunda hastalıklı uzuv şifaya kavuşmaktadır. 

     Üçüncüsü ise tanımaya yönelik dağlamadır. Bu yöntemde şahıslar hayvan ve eşyalarını başkalarınınkinden ayırt edebilmek için dağlamaktadırlar. Kendi işaret ve damgaları sayesinde hayvan ve eşyalarının karışmasının önüne geçmektedirler. Dağ lama işlemi dağlağu adı verilen bir aletle gerçekleştirilmektedir. Bu alet demir, bakır, gümüş, altın ve şimşirden olmaktadır. En yaygın olarak demirden yapılmış dağlağu kullanılmaktadır. Dağlama işleminin iğne, şiş, ustura, çivi, ağaç ve metal kaşık ile de yapıldığı bilinmektedir. Dağlama bedenin birçok kısmına uygulanabilmektedir. Baş, boyun, sırt, göğüs, karın, kalça, bacak ve ayaklar hastalıktan dolayı dağlamaktadır. Hayvan ve eşyanın tanınmasına yönelik dağlama da ise damga görünebilecek yere dağlama suretiyle yapılmaktadır.

Hepsi : Milli Folklor Dergisi CİLT: SAYI: 95 Güz: 2012 http://www.millifolklor.com/tr/

Gora Şar Dağları Türk Damgaları : http://goo.gl/7ZYsUH

Resim: Kosova (Cevizli ova) Gora Bölgesi Hayvan Damgası
Doç.Dr. Mustafa Aksoy arşivi
Türk Kültür Çevresinde Dağlama Geleneği Reviewed by Bilig Bitig on Cuma, Eylül 19, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.