Satılık

Tarih Öncesi Boyalı Keramik Kültürleri

Antik Mısır Boyalı Keramik Hollanda, Leiden, RijksmuseumTarih Öncesi Boyalı Keramik Kültürleri
Dr. Arif Müfid Mansel

     Mısır'da A.Scharif tarafından "iknci kültür" olarak tanımlanan ve Abusir el Melek, Gerzeh ve Hergeh'de merkezlenen ve eneo-litik döneme ait olan boyalı keramik kültürünün Asya tarih öncesi kültürlerle ilişkisi olduğu gerçeği gün geçtikçe daha belirginleşmektedir. Bu bölgelerde neolitik devrinden beri mevcut monokrom bir keramik geleneğini bozan ve hiç bir geçmişi olmadan ortaya çıkan kırmızı boyalı bir keramik Orta ve Ön Asya boyalı keramiklerini üreten insanların Suriye ve Filistin üzerinden Mısırı dâhi işgal ettiklerine şüphe bırakmamaktadır.

     Orta Asya boyalı keramik kültürleri batıya da yayılmışlardır. İran yaylaları ve blhassa Susu boyalı keramiklerinden yukarıda söz etmiştik. Şimdi de Mezopotamya boyalı keramik kültürlerin kısaca gözden geçirelim. Yüksek bir kültür sahibi olan ve Orta Asya'dan Mezopotamyaya gelerek bu bölgede yerleşmek, yaşamak ve geldikleri yerden almış oldukları kültürü tesis etmek ve yaymak konusunda yüksek kabiliyetlerin kullanmış olan Sümerlilerin meydana getirmiş oldukları şehirlerin en alt tabakalarında önemli miktarda boyalı keramiğin bulunmuş olması, üzerinden durulacak bir keşiftir.


     O. Menghin ve öğrencisi Jenny ; Avrupa boyalı keramik grubunu Ön ve Orta Asya boyalı keramik kültürü ile birleştirmişlerdir. Şu Halde bu kültürler, Orta Asya'dan Anadolu üzerinden Trakyaya geçmişler, buradan Tuna memleketlerine ve diğer taraftan da Tesalya üzerinden Yunan topraklarına yayılmıştır.

Asya ve Avrupa arasında bir köprü oluşturan ve yüksek Asya kültürlerinden Avrupanın da hissedar olmasını sağlamış olan Anadolu bu akınşar sayesinde Orta Asya'nın yanısıra ikinci bir Türk anayurdu olmuş ve buraya yerleşen Türk kavimleri burada uygarlık sahasında harikalar yaratmışlardır.

Not: Olduğunca günümüz Türkçesine yaklaştırılmıştır.


Hepsi : Belleten Cilt-1 Sayı : 3-4 http://goo.gl/29SOqo
Ayrıca:
Mısır'da İlk Madenler Devri Kültürünün Kaynağı Hakkında Önermeler :
http://goo.gl/FVbxpN

Resim : Antik Mısır Boyalı Keramik Hollanda, Leiden, Rijksmuseum


Facebook: Prof. Dr. Kazım Mirşan Sayfası'ndan B. Tarhan
Tarih Öncesi Boyalı Keramik Kültürleri Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Eylül 27, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.