Satılık

Ön Türklerden İskit'lerin Nagyszentmiklos Hazinesindeki Yazıları

Prof. Dr. Kâzım Mirşan'ın -Alfabetik Yazı Başlangıcı- kitabından

Ön Türklerden İskit'lerin Nagyszentmiklos Hazinesindeki Yazıları

Hâlen Avusturya Viyana “Kunsthistorische” Müzesinde (http://www.khm.at/en ) bulunan Nagyszentmiklos hazinesindeki resmi bulunan altın tas’taki yazıları, Sn. Kâzım Mirşan aşağıdaki şekilde okumuştur:

"OQ Halklarının OQ’lardan oluşan “UÇ ЁSİG ΪL AT” denilen halkının UÇ-UÇU’su (devleti) Federatif bir devlettir."


Bu İskit Yazısındaki “UÇ ЁSİG ΪL AT” sözünü Herodot “Skolat” şeklinde naklediyor ve kral anlamında olduğunu söylüyor. Gerçekten "lider" anlamındaki UÇ sözü, "kral" anlamında da kullanılmaktadır. Yeni “UÇ ЁSİG ΪL AT” deyimi, Ön Türkçede "Krallık Halkı" demektir.

Etrüskler ise "UÇ ЁSİG " (Krallık) deyimi yerine ALTUÇ ( ALT UÇ) deyimini kullanmış ve "krallık halkı" ifadesinin karşılığında ise "ALTUÇ ЁL" ifadesini kullanmışlardır.

"Skolat" sözünün Hellencesi "Skyth"dir. İskit, Saka, Savromat deyimlerinin Türk dünyasında kullanılan genel adı OQ'dur. İskitler ve Etrüskler'in yanısıra diğer Ön Türk kavimlerinin önemli bir bölümü daha kendilerini OQ adı ile tanımlamışlardır.

"OQ" , "ON", "ON-OQ" ifadeleri Ön Türklerin, Türk adını almadan önceki isimlerinden bazıları olup + işareti OQ'ların tamgalarıdır. Günümüz Türkçesindeki "ok" anlamını da içeren "OQ" yeryüzüne ok gibi geldiklerini ve öldükten sonra canlarının da bir ok gibi hızlı Tengri'ye kavuşacağı anlamını barındırmaktadır.


Sn. Kâzım Mirşan'ın
"Alfabetik Yazı Başlangıcı" kitabından derlenmiştir.
Ön Türklerden İskit'lerin Nagyszentmiklos Hazinesindeki Yazıları Reviewed by Bilig Bitig on Cuma, Eylül 19, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.