Satılık

Fakir Baykurt -Kaplumbağalar İnternetten Çevrimiçi Oku

Bu sayfadaki çalışmalar kanuni haklar ve siteye gelen uyarılar doğrultusunda kaldırılmıştır. Bu kitabın yayını kaldırılmış ve silinmiştir.

Onlarca konuda makale veya Türk tarihi hakkında sayısız araştırmayı okumak için
TurkceTarih.Com 'a göz atabilirsiniz.     
      Roman, Ankara'ya 100, Kızılırmak'a 15 km uzaklıkta Tozak adlı köyde geçmektedir. Tozak, çevresi Sünni köyleriyle çevrili bir Alevi köyüdür. Alevilik geleneği ve kültürü bu fakir ve kıraç köyde hala hüküm sürmektedir. Neşe ve eğlenceye düşkün Aleviler, şarap ve içkiye bu eğlencelerinde çokça ihtiyaç duymaktadırlar.Fakat köy, her imkandan yoksun, susuz, karasal bir köydür. Üzüm yetiştirirler. Köylülere, civar köylerden de üzüm verilmemektedir. Çünkü Sünniler şarabı günah saymaktadır.

     Köylüler, yoksulluk ve sıkıntı içinde hayatlarından bezgin bir halde yaşarken Eğitmen Rıza bir öneride bulunur. To*zak'ın kıyısındaki düzlük, bağ haline getirilebilir. Bütün köy halkı ve Rıza canla başla çalışırlar. Verimsiz, taş dolu, susuz toprakları beş altı ay içinde bağ haline getirirler. Bağ, o kadar verimlidir ki köyün hem şarap hem de pekmez ihtiyacını karşılar.     Köylüler, bu olaydan sonra daha mutlu, daha neşeli olurlar. Eski eğlenceleri devam eder. Eskiden susuz, yeşilsiz olan köy adeta dirilmiştir. Köylünün Purluk dediği bağa kaplumbağalar akın etmeye başlar. Çünkü hayvanlar güneşin yakıcılığından bu yeşilliğe sığınarak kurtulmaktadır. Kır Abbas, bağı korur ve canlandırırken, kaplumbağalara da yardım eder. Onların serinlikten faydalanmalarını sağlar. Kır Abbas, yaşına rağmen hiç para almadan bu işleri üstlenmiştir.

     Köyde törenler düzenlenmektedir. Köye Adeta bereket gelmiştir. Halkın yüzü gülmekte, koyunların dişi doğurması için adaklar adanır. Bir akşamüstü, köye havadan kara bir şey düşer. Düşen şey, meteoroloji gözlem aracıdır. Köylü, çok çekinir ve bu yabancı cisimden korkarlar. Bu cismi okulun bir odasına kapatırlar.

     Ertesi gün, toprakları ölçmek için kadastro komisyonu gelir. Köylü devletten gelen her şeye temkinli yaklaşmaktadır. Bu gelenlere güvenmezler. Komisyondaki insanlar kendilerine hiç benzememektedir. Kendilerinden bir şey alacaklarını zannederler. Oysa komisyon, herkesin mülkünü ölçüp üzerine yazdıktan sonra gidecektir. Fakat umulmayan bir gelişme olur. Purluk'taki bağın, devlete ait olduğuna karar verir komisyon üyeleri. Köylü kendilerine ait olduğunu ispatlamaya çalışsa da başaramaz. Memurlar tutanak tutarak üst kişilere havale eder işi.

     Devlet ve köylü arasında bir çekişme başlar. Köylü, çok zayıf ve cahildir. Kendini savunacak güçte değildir. Köylü gelişmeleri takip edemez, olan olur. Köylülere, Purluk arazisi yüzünden ev başına yüklü bir kira yüklenir. Köylü ne yapacağını şaşırır; çünkü bu kadar parayı asla ödeyemeyecektir. Avukatlara, yargıca, memurlara giderler, hepsi de sadece kendilerini düşündüğü için onlara yardımcı olmaz.

     En sonunda, köylüler zorluklarla yeşerttikleri tarlalarını bozarlar. Köydeki bütün sığırları tarlaya sürerler. Yeşil tarla eski haline döner. Köylüler yıkılan ümitleri ve gözyaşlarıyla melekler ağlarlar.

     Kaplumbağalar da eskisi gibi güneşin yakıcı alevleri altında kalakalmıştır. Onlar da köyü terk eder. Kır Abbas, yeni doğan torununa Yeşer ismi verir. Fakat devlete kırgındır. Eğitmen Rıza da köy okulunda yaşamına devam eder.


Tıpkıçekim PDF, Clearscan

6.2 Mb

401 Tek Sayfa


Remzi Kitabevi, 4. Basım 1975
Fakir Baykurt -Kaplumbağalar İnternetten Çevrimiçi Oku Reviewed by Bilig Bitig on Perşembe, Temmuz 03, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.