Satılık

“Uygur Türeyiş” Efsanesi ve Marmaris “Kız Mumu” Efsanesi


“Uygur Türeyiş” Efsanesi ve Marmaris “Kız Mumu” Efsanesi

Prof. Dr. Nerin YAYIN

     Makalemizin konusu da bu doğrultuda olup Uygur Türeyiş efsanesi’nin kalıntısı durumunda olan ve Marmaris’in Orhaniye yöresine ait “Kız Kumu Efsanesi” ile benzer hikâye içeren “Kız Kalesi” ve “Kız Kulesi” efsanelerinin mitleşme süreçlerini değerlendirmektedir.

     Uygur Türeyiş Efsanesi, kısaca şöyledir: Eski Kun yabgularından birinin iki güzel kızı vardır. O kadar güzellerdir ki Kun yabgusu, onların insanlarla evlendirilmek üzere yaratılmış olduklarına inanamamakta; ancak tanrılarla evlenebileceklerini düşünmektedirler. Bu sebeple ülkesinin kuzey tarafında yüksek bir kule yaptırarak kızlarını bu kuleye kapatır ve gelip kızlarıyla evlenmeleri için tanrıya dua edip yalvarmaya başlar.

     Bu sırada ihtiyar bir erkek kurt kulenin çevresinde gece-gündüz durmadan dolaşmakta; uluyarak kuleyi gözlemektedir. Nihayet kulenin dibine kendisine bir in yapar. Kızların küçüğü ise uzun zamandır bu kuleyi gözetleyen bu kurdun, babalarının vaat ettiği tanrı olduğunu düşünerek ablasıyla birlikte kuleden inerler ve onunla birleşirler. Sesleri kurt sesine benzeyen Dokuz Oğuzlar, bu birleşmeden türemiştir.

    Marmaris’in Orhaniye beldesi turizmine hizmet eden “Kız Kumu Efsanesi” ise iki şekilde anlatılmaktadır: Çok eski zamanlarda çok zengin bir adamın güzeller güzeli bir kızı vardır. Yüzünü görenin âşık olduğu bu kız, günün birinde bir çobana gönül verir. Bunu duyan baba çok kızar ve evlenmelerini engellemek için denizin ortasına yaptırdığı bir kuleye kızını hapseder. Ne çoban, ne de kız birbirlerine ulaşamadıklarından dolayı uykuyu terk etmişlerdir. Nihayet kız, eteğine doldurduğu kumları denize dökerek sevgilisiyle görüşmeye başlarsa da durumu fark eden babası tarafından her ikisi de öldürülür. Bugün, Orhaniye’ye gelen herkes ayakkabılarını çıkararak o kumu bir boydan öbür boya yürüyerek geçer; olayı yâdederler. “

     “Kız Kumu Efsanesi” kaynağı Uygur Türeyiş efsanelerinden birine dayanan, “mit”lerin ve “rit”lerin oluşumu bağlamında son derece dikkat çekici ve bu oluşumları açıklayıcı bir özelliğe sahiptir.


Hepsi: http://goo.gl/wjs3vX
Uygurların Menşe Efsanesi : http://goo.gl/sZ63fV
Foto : Marmaris Orhaniye Kızkumu Plajı
“Uygur Türeyiş” Efsanesi ve Marmaris “Kız Mumu” Efsanesi Reviewed by Bilig Bitig on Pazar, Haziran 22, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.