Satılık

Türk Mitolojisinde Dağ Kültü


Türk Mitolojisinde Dağ Kültü
Prof. Dr. Fuzuli Bayat

     Türklerin mitolojik inanç sisteminde önemli bir yer tutan orman, dere ve mitolojik yer ana kompleksine girmekle birlikte zamanla iye kategorisi bağlamında değer kazanmıştır.Doğada her bir nesnenin iyesinin ve onların her birinin farklı özelliklerinin olması dağ kültünde de de görülür. Nitekim dağların ve obaların yalnız kendi iyelerinin değil aynı zamanda diğer ruhların da barındığı yerler olduğu etnografik verilerle tasdik edilmektedir.Bu nedenledir ki dağ, taş kültü, Türk mitolojisinde ritüellerinde ıdık mekanlar olarak bilinirler.

     Türklerin hemen hemen hepsinde görülen dağ kültü mitolojide ve oba kültüyle sentez halinde bir durum sergilemektedir. Dağ ve onunla özdeşleşen dağ iyesi yalnız bir doğa kültünün terkip kısmı olmakla kalmaz, aynı zamanda türeyiş mitinin de özelliklerini yansıtır. Nitekim boyların soyların ve kabilelerin birer kutsal dağlarının olması, soyun kendi ecdadını dağ ruhuyla birleştirmesi, bu iki mitolojik kategorinin ortak bir külte bağlanmış olduğunu gösterir. Diğer taraftan dünya modelinde dağın, yerin ekseni olması inancı dünya dağlarının veya demir dağların varlığı inancını doğurmuştur ki, bu da genel anlamda dağ kültünün başka bir boyutudur.
 


Hepsi : http://goo.gl/4Ki3MS
Resim : http://goo.gl/pwlo53Türk AsyaTürk Mitolojisinde Dağ Kültü Reviewed by Bilig Bitig on Cuma, Haziran 06, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.