Satılık

Şehzadelerin Öldürülmesi ile İlgili Kanunların Bulunup Bulunmadığı ile İlgili – Taner Ünal

Şehzadelerin Öldürülmesi ile İlgili Kanunların Bulunup Bulunmadığı ile İlgili – Taner Ünal
Muhteşem Yüzyıl

Tabiiki Şehzadelerin katli ile ilgili çok soru bulunmakta Bu sorularda Muhteşem Yüzyıl isimli dizide yaşanılanları anlamakta zorluk çekmemiz.

Ben twiterde olduğum için dizsiyi izlememiştim sorular üzerine izledim zaten aylar önce şehzade Mustafa olayını Beyazıt hadisesini anlattım.

Dizinin bu kısımlarını izledim tarihi gerçeklere uygun olarak çekilmiş hatta bazı olaylar biraz yumuşatılmış aslı daha üzüntü verici.Tepkiler

Mesela şehzadelerin katli o yıllarda Türkmen yurdu olan Safevi ülkesinde öylesine yankılanır ve halkın tepkisine sebep olur ki düzen bozulur.

Şehzadeler ve taht kavgası I. Murad’ın başa geçmesi ile ilk kez ortaya çıktı.an, Fetret Devri’nde tehlikeli boyutlara ulaştı.

Şehzadeler meselesi, Osmanlı Devleti’nin devamını, ülkenin birlik ve beraberliğini tehlikeye düşüren bir mesele olarak gündemde kalmıştır.

Kanun

Fatih Sultan Mehmed, hazırlattığı Kanun-nâme-i Âl-i Osman’ın Bâb-ı Sâni faslına bu konu İle ilgili bir madde koydurmuştur

Fatih'in koyduğu madde şudur“Ve her kimemeye evlâdından saltanat müyesser ola. karındaşlarını nizâm-ı âlem için katl etmek münnâsihdir.

Fatih Devemla "Ekser ulemâ dahi tecviz etmisdir. Anınla âmil alalar” demektedir. Kardeş Katlinin yasal görülmesi bu kanun nedeniyledir.


Şehzadelerin Öldürülmesi ile İlgili Kanunların Bulunup Bulunmadığı ile İlgili – Taner Ünal Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Haziran 07, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.