Satılık

İsveçlilerin Türk Kökenleri (Kitabından)
İsveçlilerin Türk Kökenleri (Kitabından)
Abdullah Gürgün

İsveç'in en büyük gazetelerinden Dagens Nyheter , 21 Kasım 2010 tarihli sayısında " Kuzeyin Köylüleri Türkiye'den Geldiler" başlıklı bir yazı yayımladı. Karin Bojs imzalı yazıda; " Sonuç, Avrupa'nın ilk köylülerinin kökeninin bugünkü Türkiye, Anadolu olduğunu ortaya koydu. İnsanlar orada en az 10.000 yıldır hayvan besliyor, toprağı işliyorlardı".

Yazıda , 8.000 yıl kadar önce bunların önce şimdiki Macaristan'a oradan da bir kaç yüz yıl içinde batıda Paris'e, doğuda Ukrayna'ya dek ve sonra da kuzeye ulaştıklarını belirtiyor.

Gazetenin verdiği diğer önemli bir bilgiye göre, Doçent Anders Götherström ve arkadaşları yeni ve çok daha geniş bir araştırma yaptılar. Bu araştırma daha önceki çalışmaları doğruluyor. Gazete şöyle yazıyor: " Daha kapsamlı olan bu araştırma, İsveç'e sonra gelen köylülerin daha önce buraya gelmiş olan avcı halkın yerini aldığı yönündeki resmi doğrulamaktadır. Ve çağımızın İsveçlileri yüksek olasılıkla bugün Türkiye'nin bulunduğu bölgelerden gelmişlerdir."

Burada akla gelen soru : " Acaba bugünün İskandinavları ile bugünün Türkleri arasında akrabalık var mı?" oluyor. Bu soruyu doğrudan Doçent Anders Götherström'e yönelttik. Aldığımız yanıt aynen şu: 


"Açıkçası şu ki, şu an Türkiye ve tüm Avrupa'da yaşayan insanlar yaın akrabadırlar. İskandinavya'da olan şey tüm Avrupa'da oldu. Tarım göçmenlerle birlikte Türkiye'den 8-10.000 yıl önce Güney Avrupa'ya geldi. 6.000 yıl önce de göçmenlerle İSkandinavya'ya ulaştı.
İskandinav sagalarında (destanlarında) Oden'in (Odin'in) Türkiye'den yanında Türk ve Asyalı yoldaşlarıyla birlikte İskandinavya'ya gelen bir önder olduğu yazılıdır. Bu destanlarda ilk kez "Türk" sözcüğünü yazıya döken kişi Ari Þorgilsson 'dur (1067-1148) "


DN Haberi : http://www.dn.se/nyheter/vetenskap/nordens-bonder-kom-fran-turkiet/

Ayrıca :

http://www.butundunya.com/pdfs/2010/03/067-092.pdf

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mr2DasXC0cw
Resim : http://www.uralrockart.ru/p1_gl4_1.html
İsveçlilerin Türk Kökenleri (Kitabından) Reviewed by Bilig Bitig on Cuma, Haziran 06, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.