Satılık

Ankara-Güdül Salihler Köyü'nde Bulunan Petroglif ve Yazıtlar ile Bunların Tarihi Temelleri


Ankara-Güdül Salihler Köyü'nde Bulunan Petroglif ve Yazıtlar ile Bunların Tarihi Temelleri

Prof.Dr. Necati DEMİR

Salihler köyünde bulunan kaya resimleri, şekiller, damgalar ve yazıların Türk kültürünün bir parçası olarak Türkler tarafından yapıldığı çok açıktır. Çünkü her şeyden önce bu resimler, şekller ve yazılar bir çukurda veya karanlık bir mağarada değil, açık bir alanda ve yüksek bir tepenin zirvelerinde yer almaktadır.

Anadolu'ya yerleşen Gök Tanrı inançlı Oğuzlar'dan önce Peçenek veya Hunlar tarafından yapılmış olan bu kaya resimleri ve yazılarla ilgili henüz bir arkeolojik araştırma yapılmamış olmasına rağmen bu resim şekil ve damgaların, Orhun Anıtlarından yaklaşık beş asır önce, M.Ö. 1-2.yy da yapıldığı kolayca anlaşılmaktadır.

Büyük bir ustalıkla yapılmış olan ve son derece doğal olan resim ve şekillerin derin anlamları vardır. Bu hakimiyet doğallık ve anlamlılığı ancak usta bir sanatçı verebilir. Esas merak edilen konu ise bu usta sanatçıların, bulundukları yaşa kadar hangi eğitimleri aldığı ve nasıl yetiştikleridir. Aynı zamanda bu usta sanatçıların birer kam (şaman)/Duacı olup olmadıklarını merak ettiğimizi de belirtmekten kendimizi alamadık.

Bölgede, bazı küçük mağaralarda da benzer çizimlerin bulunmuş olması, bu eserleri yapan kişilerin günlük yaşamlarına da aynı bölgede devam ettiklerini göstermektedir. Böylece bu küçük mağaralarda yaşayan insanlar aynı zamanda hayallerini, dualarını ve başarılarını kayalara kazıyarak yaşatma şansına da sahip oldular.

Batıdan doğuya, kuzeyden güneye bir anlam bütünlüğü sergileyen Salihler Köyündeki resimler, şekiller ve damgalar, Sibirya'dan Portekize, İskandinavlardan Arap ülkelerine kadar olan bölgelerdeki benzer alanlardan farklılık arz etmektedir.

Alandaki kaya resimleri ve yazıtların diğer önemli bir özelliği ise petroglif, ideogram, piktogram, damga, hece , yarı heceden harfe giden süreci ve aşamaları içeriyor olması ve izlenebilir kılmasıdır.

Ustalıkla çizilen resimler ve açıklamalar; Türklerin güzel sanatlara olan eğilimini ve ustalıklarını göstermektedir.

Kaya resimleri ve şekillere ek olarak bölgede Köktürk alfabesi ile yazılmış kısa bir metin de vardır. Bu metin, Türkçenin henüz ortaya çıkmamış özelliklerini belirlemek bakımından, tıpkı şekiller gibi anahtar rolündedir.


Hepsi (İngilizce ) : http://goo.gl/Nauxwm

Ayrıca : Damgaların Göçü Belgeseli http://goo.gl/NdZiAw , http://goo.gl/w45bYu
Ankara-Güdül Salihler Köyü'nde Bulunan Petroglif ve Yazıtlar ile Bunların Tarihi Temelleri Reviewed by Bilig Bitig on Cuma, Haziran 06, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.