Satılık

Sarmatlar

Sarmatlar

Doç.Dr. Osman KAratay'ın İran ile Turan kitabından

Bugünkü Başkurdistan ve çevresinde yaşayan, Sakalarla aynı dili konuşacak kadar yakın olan Türk boyu Sarmatlar, nüfusları artıp güç kazandıktan sonra batıya doğru kaymışlar, tıpkı daha sonra Karadeniz bozkırlarında Bulgar gücünün yerini alan Macarlar gibi, zayıflayan Saka gücünün yerini almışlardır. Bunların batı uçları özellikle Ruthenya ve Polonya halklarının tarihi hafızasında önemli yer etmiş, bunların asilzade takımı kendilerini Sarmatların torunu saymışlardır.

       Anayurtta kalan Sarmatlardan bir kısmı daha tam bilmediğimiz bir tarihte yine bozkıra inmiş, Macar birliğine katılarak batıya göç etmiştir. Bir kısmı ise yurtlarında kalmışlar ve Başkurtların bir kısmını oluşturmuşlardır. Ortaçağ kaynaklarının Macarlarla Başkurtları neden karıştırdıklarının sebepleri bu şekilde zamanla daha iyi anlaşılacaktır.

     Kalan iki Sarmat boyundan Yazığlar en batıda bulunmuşlar, özellikle Romalılarla sürekli mücadeleleri ile bilinmişlerdir. Bunların kimliğini aydınlatacak fazla veri yoktur, ancak arkeolojik kalıntılar onları klasik bir bozkır toplumu olarak sunar.

     Tuna'nın kuzeyindeki bölgelerin eski yer adlarını iyi bilmediğimiz için izlerini takip etmek zordur, ancak eski Yugoslavya bölgesinde daha iç açıcı bir durum vardır. Kimi Yazığ topluluklarının Romalılar tarafından alınarak İllirya'nın içlerine yerleştirildiklerini biliyoruz. Burada hem kabile isimlerinde, hem de yer adlarında Türkçe'yi çağrıştıran kelimelere rast gelinmektedir.


Tamamı : http://goo.gl/TcZGgc
Sarmatlar Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Mayıs 26, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.