Satılık

Kazak Türkleri

Kazak Türkleri
Prof.Dr. Mekemtaş Mırzahmetulı

Kazaklar, geçmişte Turan ülkesinde yaşayan Türklerin bir boyudur. Kazak Türkçesi, Türk dilinin Kıpçak grubunun içinde yer alır. Bugünkü Kazakların yaşadıkları atalar mekânı Kazakistan Cumhuriyeti, m.ö.yedinci asırda Alp Er Tunga idaresindeki Turan ülkesinin hemen hemen yarısına yakınına, diğer bir söyleyişle üç milyon kilometre civarındaki topraklara sahiptir. Bugünkü bağımsız Kazakistan Cumhuriyeti, atalar mekânında yetişmiş büyük şair Mağcan Cumabayev’in:

...Türkler miras alıp göçtüklerinde
Kazakta kara çadırlar kalmış ya,


şeklindeki ifadesinde olduğu gibi Turan’ın kara çadırını mekân edinmiştir.

      Dil kardeşliği açısından Oğuz, Karluk, Kıpçak gruplarına ayrılan, aynı kökenden gelen Türk topluluklarından kırka yakını, bugün, miras aldıkları çadırlarını kurup kanı bir kardeş topluluklar haline gelmiş, bunlardan sadece altısı kendi dumanını tüttürecek duruma gelerek bağımsızlığını ilan etmiştir.

      Kazak ülkesindeki Kanglı, Üysinler hakkındaki bilgiler, m.ö.ye uzanan Çin yazmalarında yer alması yanın da; taşlara işlenerek yazılmış olan Kıpçak ve Beş Duluw, Beş Nuşuvbuv boylarının yerli ve Fars dilindeki “Avesta”, “Şehnâme” gibi tarihî haber kaynaklarında da bulunmaktadır. İslâm dininin Kazaklar arasında ve Kazak bozkırında yayılması ile birlikte, Kazaklar hakkındaki tarihî bilgilere Arap kaynaklarında da rastlanmaya başlanır. Bu kaynakların temelinde, özellikle “Oğuz Kağan” destanında yer alan Kazak boylarının geniş olarak izah edildiği bilgilerin yer aldığı muhakkaktır,Hepsi : http://goo.gl/wOP1XD

Fotoğraf : Altın Elbiseli Savaşçı Heykeli, Almatı, Kazakistan http://goo.gl/zhXKQi
Kazak Türkleri Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Mayıs 24, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.