Satılık

Uygurlarda Saç Örgülerinin Anlamı


UYGURLARDA SAÇ ÖRGÜLERİNİN ANLAMI.

      Çocuk sahibi olunca da "balaçuk saç" diye adlandırılan bir modeli uygular. Örülen uzun saçın bitimine genç kadının sahip olduğu çocuk sayısını ifade eden minik örgüler eklenir. Süs olarak ceviz topuzu da yapılabilir.(1)

      Saçını bir tane ören hanımlar başkaların gözünde kendine koca arayan kadın olarak görülür ve bu kadına iyi gözle bakılmaz.(2)

"Dağ kaplanı Timur lu uyuşturmak için, onu güzel bir kadınla evlendirmek ve eğlendirmek Yang Zenşing'in planlarının bir parçasıdır. Timur başkanlık sarayındaki rahat, lüks hayatın ve evlendirildiği uzun saçlı cilveli hatunun güzelliği ile onun pamuk gibi parmaklarını oynatıp çaldığı dutarının büyüsüne kapılır. Timur bir süre bu şekilde kendisi de farkında olmadan uyur."
Uygur yazarı Abdurrahim Ötkür İz romanında kadını tarif ediyor.(3)


          Torun sahibi olmuş kadınların balaçuklu saçı veya çeviz topuzu saçı olmaz. Uzun saçını iki tane örerek onu "saç tenge" dedikleri altın veya gümüşten yapılmış pullarla birleştirirler.(4)

          Kocasından ayrılan genç dul kadın "cuvan" diye adlandırılır. Onlar ceviz topuzu saç koymakla birlikte saçını beş, yedi veya dokuz...tane olarak tekli sayıyla örerler. Bu dulluk göstergesidir.(5)Dr. Gülzade Tanrıdağlı.
http://e-dergi.atauni.edu.tr/index.php/taed/article/view/1343/1338
Uygurlarda Saç Örgülerinin Anlamı Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Nisan 29, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.