Satılık

Türk’ün bayramı Yeni Gün “Yengi Kün” (Nevruz)

Türk’ün bayramı Yeni Gün “Yengi Kün” (Nevruz)
Bu kutlama Gündüz ile Gecenin eşitlendiği ve bilim dilinde “ekinoks” denen bir dönemdir. 21 Mart itibari ile başlayan “Yeni Günü” , özellikle bu dönemin mevsimsel değişikliğinin hissedildiği Kuzey yarım kürede yaşayanlar sıklıkla kutlamaktadır. Kuzey yarım küreyi kadim zamanlardan beridir bir uçtan bir uca elinde tutan Türkler, yer üstünde gözle görülen, hissedilen ve anlaşılan bu değişimi, bir döngünün kırılma noktası olarak kabul etmişler ve kutlamaya başlamışlardır. Güneş ile birlikte bolluğun geldiği, umutların doğa ile birlikte yeşerdiği bu dönem Türk için Kutlu bir başlangıçtır.

        Türkiye’de bir gelenek, diğer Türk Devletlerinde ise resmi bayram olarak kutlanmaktadır. Şu an bilindiği ad olan “NEVRUZ” Farsça dır. En eski adının Türkçe; “Yeni Yıl bayramı, Bahar bayramı, Yeni Gün bayramı” olduğu bilinmektedir ve bu kutlama kutlandığı bütün bir haftaya yayılmaktadır. Son zamanlarda “Ergenekon bayramı” adıyla da duyuyoruz. Bu bayramı Farslar ve kutlayan diğer medeniyetler biz Türklerden alarak kutlamaya başlamış dersek yanılmış olmayız . Ad olarak Türkçeden kendi dillerine çevirerek Farsça (Navröz) demişler ama sonra biz Farsçadan tekrar “Nevruz, Nawruz, Nooruz, Noruz” ad ve ağızları ile beraber geri almışız..

        12 hayvanlı Türk takviminde Yeni yılın başı olarak da kabul edilen Yeni Gün, Kaşgarlı’nın Sözlüğünde ise İlkbaharın başlangıcı olarak geçmektedir.

      Azerbaycan Hükümet Başkanı Neriman Nerimanof’un Mustafa Kemal Paşa’ya Nevruz dolayısıyla çektiği 24 Mart 1921 tarihli telgraf;

     "Cenubi Kafkasya Komiseri, Azerbaycan serbest Harbiye Mektebi Talebeleri, iki bölüklü Süvari Nişancı Türk Alayı askerleri, Türk Milletinin, büyük Nevruz Bayramını tebrik ediyor ve biz ümid ediyoruz ki Azerbaycan İnkılap Ordusu kahraman Türk Ordusu ile beraber Garp emperyalizmi tazyikinde bulunan Şark milletlerini yakında kurtarırlar. Yaşasın Şark İnkılap başları Mustafa Kemal!”

Tüm kadim Türklerin Yeni günü kutlu olsun!


– Kürşad BAYTOK

Betin Tamamı : http://www.kursadbaytok.com/2013/03/18/turkun-bayrami-yeni-gun-yengi-kun-nevruz/

http://onturk.wordpress.com/2013/03/18/turkun-bayrami-yeni-gun-yengi-kun-nevruz/
Türk’ün bayramı Yeni Gün “Yengi Kün” (Nevruz) Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Nisan 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.