Satılık

Türklerde Kur ve KurlukTÜRKLERDE KUR VE KURLUK

Doç.Dr. Tilla Deniz BAYKUZU

     Eski Türklerde “belbağı” terimi kemer ya da kuşağı ifade eden en eski terimlerden biridir. Kuşak kelimesi ise “kurşak” ke limesinden, eski Türkçe “bağlamak, kuşaklamak” anlamına gelen “kur-la-mak” fiilinden gelmektedir.


     İslam öncesi dönemde eski Türkler bu fiil kökünden türeterek kemere “kur” demişlerdi. Özellikle hükümdarın taktığı, süslü, işlemeli, değerli taşlarla bezenmi. altından yapılmış kemerlere “kur kurşak” denildiği bilinmektedir.Hatta bu tipteki Ordos bronz kemerleri ile hayvan mücadelesinin işlendiği olağanüstü güzellikte yapılmış kemer tokaları bozkır kültürü sanatının alamet-i farikası sayılabilir.

      Sadakat andı içmek; kur adı verilen kemerle kılıç, kama ve sadak kuşanmak gibi askeri törenler yüzyıllarca devam etmiştir. Bu andları gerçekleştirmek için ise “kur” adı verilen rütbe belirten kemerler gerekliydi. Kur üzerindeki madeni levhalara “toka/toku”, altın veya gümüşten yapılanlara ise “tuş” adı verilmekteydi. Okluk, suvluk (mendil) ile kur üzerindeki tuşlar rütbeyi gösterirdi. Özellikle tokular, erlik fazileti göste ren kişilere nişan olarak takılırdı. Bu tokular kemere ve kemerden sarkan deri saçaklar üzerine takılıyordu.


http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/26/1803/19129.pdf
Türklerde Kur ve Kurluk Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Nisan 29, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.