Satılık

Türk Tarih Tezi

Türk Tarih Tezi
Sinan Meydan

Atatürk'ün 1930'larda ileri sürdüğü Türk Tarih Tezi'ne göre doğal nedenlerle Orta Asya'dan dünyanın değişik yerlerine yayılan Türkler gittikleri yerlere "ileri uygarlıklarını" da götürmüşlerdi. Dolayısıyla Hititler, Sümerliler, Akadlar, Etrüskler, Mısırlılar (http://goo.gl/rl5E7D , http://goo.gl/7bRu2b , http://goo.gl/0dGsgV ) gibi antik uygarlıklar Türk kökenli idi. Atatürk Türk Tarih Tezi'ni daha da güçlendirmek için, bütün dillerin kökeninde Türkçe'nin olduğunu ileri sürerek bu teze de Güneş Dil Teorisi" adını vermiştir. (http://goo.gl/2LdRd1)
Atatürk, bu tezlerin, Türk Tarih ve Dil Kurultaylarında (http://goo.gl/9tF9cR )derinleştirilmesini sağlamıştır. Bu konuda konferaslar düzenlenmiş, Kitaplar yazılmış (http://goo.gl/i0Ri7l ) okullarda tarih derslerinde dünyayı etkileyen "ileri Türk uygarlığı" tüm genişliği ve derinliği ile anlaşılmıştır.

Burada asla gözden kaçırılmaması gereken noktaTürk Tarih Tezi'nin fikir babasının doğrudan doğruya Atatürk olduğu gerçeğidir. Tıpkı Kurtuluş Savaşı ve sonrasında gerçekleştirilen çağdaşlaşma hareketi gibi Türk Tarih Tezi de Atatürk'ün düşünceden uygulamaya geçirdiği bir projedir. Türk Tarih Tezi, uzun süren düşünsel bir hazırlık ve tarihsel olgunluk sürecinden sonra doğru bir zamanda gerçekleştirilen çok önemli bir kültürel "direniş" hareketidir. Oldukça geniş kapsamlı olan Türk Tarih Tezi'nin en önemli bölümünü "Hititlilerle Sümerlilerin Türklüğü" konusundaki çalışmalar oluşturmaktadır.


Sinan Meydan'ın
Atatürk ve Türklerin Saklı Tarihi kitabından

Ayrıca: Doğrulanan Türk Tarih Tezi : http://bit.ly/1o1xj4a

Resim : Sümerlilerin (Kiengerler) Ay Yıldız'ı
Türk Tarih Tezi Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Nisan 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.