Satılık

Thames Bronz Muskası (İngiltere)


       Littleton ve Thomas; "The Sarmatian Connection" kitabında, Kral Arthur'un babası Perndragon'un ismini Ban-Tarkan olarak açıklarlar. İlk kelimede "yaygın Doğu Avrupa kelimesi" PAN'ı ikincisinde ise Türkçe üzerinden alınmış eski Anadolu kelimesi Tarkan'ı görürler.

       Bağlantı gerçekten ilginç ama PAN kelimesi yaygın olmayıp Lehçeye münhasırdır: bay, bey anlamına gelip, nihayetinde Avar dönemine gider.
Bunun BAN biçimi ise Romen Boşnak ve Hırvat bölgelerinde, ayrıca Macar ve Bulgar dillerinde görülür. O da aynı kaynağa, nihayetinde Türkçe bayan'a gider. Tarkan'ın ise Türkçe bağlantısı doğrudur ama eski Anadolu dillerinden alınmamış, Orta Asya'da getirilmiştir. Yazarlar, Arthur'un sağ kolu Bedivere'in ismini de Türkçe Bahadır ile karşılaştırırlar, tabii Rusça ve Macarca gibi Doğu Avrupa dillerinde yaygın olduğunu belirterek.

      Kaliforniyalı yazarlar Britanya hikayesindeki gibi Nart destanındaki kahramanların isimlerini de açıklamaya çalışsalar veya önerileri aktarsalardı sonuçları belki daha da ilginç olacaktı. Bunu biz yapalım. Bedivere'in mukabili olarak Kafkaslarda adı geçen Uryzmäg açık şekilde Urız Beg olarak görülmeli, karısı Satana ise Satı Ana olarak rahatça okunabilir. (Karaçay-Balkarlar'da Örüzmek ve Satanay)

       Yazarlar tarafından, sihirli kılıcın adı Excalibur Kafkaslardaki bir Sarmat kabilesi olarak kaydedilen Kalyb'ların adıyla bağlanır. Bunu şimdiki kılavuz kelimemizin eski Türkçe biçimi kolavur/kalavur ile ilişkillendirmek yerinde olabilir. Kılavuz biçimi kayıtlarda hep rehber anlamıyla karşımıza çıksa da Bulgar ve Avar dönemi kayıtlarında rastladığımız eski biçimi olan "kolavur" karşımıza yönetici unvanı olarak beliriyor.


Doç. Dr. Osman Karatay'ın "Türklerin Kökeni " kitabından

http://www.jstor.org/discover/10.2307/539571?uid=4&sid=21101829352153
Thames Bronz Muskası (İngiltere) Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Nisan 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.