Satılık

Side Nar ve ApollonSide Nar ve Apollon

      T.C. Kültür Bakanlığı arşivi notlarında Side ile ilgili " Eski Pamphylia`nın en geniş limanı" olan Side, denize doğru kuzey-güney yönünde uzanan küçük bir yarım adanın üzerinde kurulmuştur.

      Hem Strabo hem de Arrianos, Batı Anadolu`daki Aeolia`da bulunan Kyme`den göçenler tarafından kurulduğunu kaydeder. Büyük olasılıkla, bu kolonileşme M.ö. 7. yüzyılda olmuştur. Arrionas`a göre göçmenler Kyme`den Side`ye geldiklerinde lehçeyi anlayamamışlar ancak yerli dilin etkisi öyle büyük olmuş ki kısa bir süre sonra yeni gelenler kendi dilleri olan Yunanca`yı unutmuşlar ve Side`nin dilini konuşmaya başlamışlardır. Yapılan kazılarda bu dilde yazılmış birkaç yazıt ortaya çıkmıştır. M.Ö. üçüncü ve ikinci yüzyıllara ait bu yazıtlar, henüz çözülememiştir ancak, yerel dilin kolonileşmeden sonra birkaç yüzyıl daha kullanıldığını kanıtlarlar. Side kazılarında bulunan başka bir obje, M.ö. 7. yüzyılda ait Neo Hititler`e ait olabilecek bazalt sütun kaidesi, bölgenin eski tarihi hakkında da bir başka kanıt sağlar. “Side” kelimesi Anadolu kökenlidir ve nar anlamına gelir." saptamaları bulunmaktadır.

       Bir çok Türk Lehçesinde Nar'ın karşılığı" Anar" dır. Türkistan'da nar, savaşa giden oğulun veya nişanlının "Anılması" için kullanılan meyve olarak bilinir. Çin sınırları içinde kalan Doğu Türkistan şehirlerinde Kaşgar kentinin simgesi Nar'dır.

      Ön Türkçe'de ËSİÇ AT "anma aracı" anlamı taşımaktadır, bu kelime zamanla SİDE halini almıştır. (Haluk Tarcan, Ön Türk Uygarlığı Kitabı, Töre Yayın Grubu, Temmuz 2006 2.baskı,s.281 )

       Side denince, akla APOLLON anıtı ve yazıtı da gelmektedir. Yukarıda "okunamayan" denilen yazıtları ise Sn. Kazım Mirşan okumuştur. Prof.Dr. Bossert Tarafından "APOLLON" olarak okunan Side Ön Türk Yazıtının aslı ise Sn. Kazım Mirşan tarafından "ÖGÜS ATIK ATAR OĞ" şeklinde okunmuştur. ÖGÜS, Yüksek düşünce sahibi kişi, filozof, ermiş demek, cümlenin tamamı ise, "Ögüs adıyla adlandırılan ermiş kişi-" demektir. (a.g.e.)
Side Nar ve Apollon Reviewed by Bilig Bitig on Perşembe, Nisan 10, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.