Satılık

Pelasg'lar


PELASG'LAR
Sinan Meydan

      Ön Türk uzmanı Kazım Mirşan'a göre Türklerin bir kolu olan Pelasg'lar, Tektamos (Toktamış) yönetiminde Girit'e yerleşmişlerdir. Mirşan'a Göre Ege'nin "dip kültürleri" Ön Türklere dayanmaktadır. Örneğin "Grek" adı Ön Türkçedir. Mirşan'ın iddiasına göre M.Ö. 520-483 tarihleri arasında yaşamış olan ilk Türk tarihçisi Ön(g))re Bin(g) Başı'nını yazdırdığı "Türük Bil" (Göktürk) tarihinin 12. bölümünde bu konuda bilgiler vardır: "Ök-Erig/ün uşerig/-ok uşın, yüre kelti" (Bağımsız krallığın egemen-ordu egemenliği isyan etti (yüre kelti)). Buradaki "Ög-Erig/ün uş-ok uşın", Batı merkezli tarihçiler tarafından "Massaget Krallığı" olarak bilinmektedir. "Ök-Erig" "Bağımsız Krallık" demektir. Bu sözcük zaman içinde sıkışarak "Grek" biçimini almıştır.

       Bunlar Yukarı Asya'da Kızıl Macalık bölgesinden, soğuktan kaçarak "İçüy-Ök"e yani bugünkü Yunanistan'a yerleşmişlerdir. "İçüy-Ök" sözcüğü Türük-Bil tarihinin 17. sayfasında geçmektedir. Etrüslerin akrabası olan Pelasglar, Makedonya, Tselya ve Midilli'ye yerleşerek, bu bölgeye Pelasogania adını vermişlerdir. Yunan Yarımadası'ndan Tselya'ya kadar olan alana Pelasgia demişlerdir. Luvr Müzesi direktörlerinden G.Ville, Yunanistan'da Atinayı çeviren duvarların adının Pelasgikon (Pelasgique) olduğunu belirtmiştir. Ege adalarının ilk halkı Attika'lardır ve antik Pelasg'lardan gelmişlerdir.

       Pelasglar, Truva savaşında Truvalıları desteklemiştir. Antik çağ yazarlarının neredeyse tamamı, Pelasglarla Etrüsklerin aynı kavim olduğunu belirtmişlerdir. Etrüsklerin Türk kökenli olduğu dikkate alınacak olursa Etrüsklerle özdeş oldukları iddia edilen Egeli Pelasgların da Trük kökenli oldukları düşünülebilir.
Mitolojiye göre Aegeus'un dik bir uçurumdan düşüp boğulduğu denize Aegeus yani Ege adı verilmiştir. Ön Türklerin "Ögiz" sözcüğü, batı merkezli tarihçilerin kalemlerinde ve gırtlaklarında "Aegeus"a dönüşmüştür besbelli.

       Ege'nin sadece Yunan tarafında değil Anadolu tarafında da Ön Türk izleri vardır. Örneğin "Symirna" dan geldiği idda edilen "İzmir" adı aslen Türkçe "Zümran" dan gelmektedir.


Son Truvalılar Kitabından

Pelasglar Kimdir :
http://goo.gl/AcCIwn
Pelasg Yılanı : http://goo.gl/m9uNwx
Girit Phaistos (Fes) Diski : http://goo.gl/Gm9G39
Zümran-İzmir Yazıtı : http://goo.gl/lmVcY6
Karşılaştırmalı mitoloji : http://goo.gl/QRJk9G
Pelasg'lar Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Nisan 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.