Satılık

Orta Osya Uygarlığı'nı AnlamakOrta Osya Uygarlığı'nı Anlamak

Doç. Dr. Osman KARATAY

....Kitap, Batı’nın bize dayattığı tarih görüşüne isyân ve bu görüşe teslim oldukları iddia edilen geleneksel milliyetçi tarihçiliğe yoğun bir eleştiri ana fikrine dayanıyor. Batı malı tarih görüşünden çok çektiğimiz ve kurtulmamız gerektiği bir gerçek. Ancak bu görüşün esaslarını iyi saptamadan neye isyân ettiğimizi bilmeksizin elimizde kılı
çla dolaşmak ciddiyetimizi sarsacaktır. Batı’da üretilen görüşleri şu birkaç madde içinde özetlemek mümkündür: Türklüğün kuzeydoğu Asya kökenleri, dolayısıyla sarı ırktanlığı; Türklüğün Göktürkler’le özdeşleşmesi, dolayısıyla ön tarihinin kırpılıp atılması; Altaylar’a kadar bozkırın ve yerleşik kuşağının mütemadiyen Hint-Avrupalılar’a verilmesi, dolayısıyla medeniyet alanlarıyla Türkler’in ilgisizliği; Türkçe’nin Altay ailesinden sayılması, dolayısıyla başka yerlerde rastlanmasının çelişki ve tutarsızlık oluşturması, vs.

      Bunun kökeninde bir tarafta Avrupalılar’ın, özellikle de küçük Avrupalı milletlerden çıkan âlimlerin Âri ırkçılığı; bir tarafta ise, araştırmacıların ezici çoğunluğunun Yahudi asıllı olduğunu düşünürsek, Yahudiler’in kendi atalarını Babil’den kurtaran eski İran’a duydukları minnetin ifâdesi olarak ve Âri ırkçılarından hiç farklı olmayarak, Orta Asya’nın geçmişi içinde İranî unsurları hep yüceltmeleri vardır.

      Geleneksel Türk tarihçiliği incelendiğinde, bunlardan hiçbiriyle ilgisinin olmadığı, karşı ve zıt yargılara sahip olunduğu görülecektir. Batı’dan Türk tarihçiliğine yapılan eleştiriler de bu merkezdedir: 5000 yıllık tarihten bahsediliyor, Türklük kendi sınırlarının çok dışına çıkarılıyor, üstelik medeniyet dairesinin ortalarına konuyor; pek çok kültür ve medeniyet alâkasızca Türkler’e hamlediliyor... Henüz birkaç yıl önce, “Türkler” (21 cilt) projesini çalışırken dünyanın en saygın bilim adamlarından aynı eleştirileri almıştık. Türk tarihinin 1500 yıllık olduğunu açık ifâdelerle söyleyip protesto ile projemize katılmayanlar olduğu gibi, Göktürkler öncesinde Türkler’den bahsetmemizi tuhaflıkla karşılayıp, bu konudaki bilgisizliğimizden dolayı bizi uyarmak ihtiyacı duyanlar da çıkmıştı.

      Çağdaş Türk tarihçiliği, Türk milletinin işgalci ve sömürgeci güçlere karşı silkinip kendine geldiği dönemde doğmaya başlamıştır. Tıpkı edebiyat gibi, tarihçilik de bu direnişin ve başkaldırının ruhunu taşır. Bu ruh içinde beliren Türk tarih görüşü kısa bir süre sonra, Atatürk döneminde sistemli hâle getirilmiş, ileride yapılacak çalışmalara ışık tutmak üzere ana hatları ve çerçevesi belirlenmiştir. Bundan sonraki yoğun üretimi gözardı edemeyiz. Hoca-talebe ilişkisi içinde o dönemin tarih terbiyesi günümüze kadar gelmiştir ve hâlen sürmektedir. Doğu Perinçek’in takdir ettiği çoğu âlimlerimiz işte bu rahlenin öğrencileridir. Böyle bir tarihçiliğin, Avrupa’ya başkaldıran ve onunla savaşan milletin hislerini ifâde eden bir bilim dalının Avrupa merkezli olmasına imkân yoktur. Değildir de. ...


Makalenin Tamamı : http://www.2023.gen.tr/temmuz05/8.htm
Orta Osya Uygarlığı'nı Anlamak Reviewed by Bilig Bitig on Cuma, Nisan 25, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.