Satılık

Kutsal Kırgız Kalpağı


KUTSAL KIRGIZ KALPAĞI
Yrd. Doç. Dr. Metin ARIKAN
Ar. Gör. İsmail Turan KALLİMCİ

      Bugün Kırgızistan’da kalpak, sadece millî ve dinî bayramlarda hatırlanan ve köylerde giyilen bir bas giyimi değil; tasıdığı renkler, üzerindeki motifler ve yapısı ile mitolojik dönemden destan dönemine, destan döneminden günümüze kadar uzanan halk felsefesinin Kırgız Türklerince yasatılan en somut örneklerinden birid
ir. Kırgızistan’ın her yerinde, toplumsal statüsü ne olursa olsun hemen her Kırgız erkeğinin basında görebileceğimiz kalpak, bu özellikleriyle sadece Kırgız kültürü için değil, genel Türk kültürü için de üzerinde durulması gereken bir değerdir.

        Kalpağın tepe noktasında birbirine bitistirilen dört parçadan olusturulduğunu ve buradan da bir püskülün sallandırıldığını söylemistik. Kırgızlar arasındaki bir inanısa göre bu dört parça yaratılısın dört ana maddesi olan ates, su, hava ve toprağı sembolize eder. Bu da, dünyadaki insan hayatının temelini olusturan, Allah’ın kutsal hediyesi, vazgeçilemez bu dört madde, kalpağı bas üstünde tasıma zorunluluğunun açık ifadesidir. Kalpak bu anlamda, insanın akıl ve suurunun kaynağını her daim hatırlatan, Allah’ın Kırgızlara sunduğu kutsal bir emanet olarak görülmektedir. Kalpağın merkezinde birlesen dört çizginin (Bu çizgiler ates, su, hava, toprağı simgelerler) ortasından çıkan püskül ise bir görüse göre gökyüzünden gelen nurları insanın beynine yerlestirir ve bu nurları güçlü bir sekilde tamamlar.


Tamamı : http://www.turkishstudies.net/Makaleler/639888728_ar.pdf
Kutsal Kırgız Kalpağı Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Nisan 29, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.