Satılık

Hitit Dili HakkındaHitit Dili Hakkında

      Hitit dili uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ünal, Hititçe ile ilgili bir araştırma yayınlamıştır. (Kaynak: Hitit sarayındaki Entrikalar Hakkında Bir Fal Metni, Ahmet Ünal, Dil tarih Coğrafya Fakültesi yayını No: 343, 1983, Ankara). Bu çalışmada geçen bazı sözcükler şunlardır:

     Dingir-lim: ‘Tanrım’ demektir. Sümerce ‘Dingir’ sözünün Tanrı demek olduğundan ve Tengri sözünden türediğinden 40 sayılı Pasifik Dağılımı başlıklı yazımda söz ettim. Asya’dan dağılan kadim bir kültüre ait olan bu sözcük, Anadolu’ya kadim dönemde gelmiş
olan Hititler tarafından da kullanılmış olduğu anlaşılıyor.

     Ana-Dingir: ‘Tanrıça’ demektir. Türkçe kökenli bir sözcük olduğu bilinen ‘ana’ ile Tanrı anlamına gelen ‘Dingir’ birleşerek ‘dişi tanrı’ veya Tanrıça sözünü oluşturmuştur. Bu şekilde oluşturulan birleşik bir sözcük Hititçenin –tüm Ural-Altay dilleri gibi- bitişken bir dil olduğunu gösteriyor.

      Ana Sal-Lugal: ‘Ana kraliçe’ demektir. Burada ‘Lugal’ sözü kral demek olup ‘Sal-Lugal’ da kraliçe anlamına gelmektedir. Demek ki o dönemde kralın birçok eşi vardı ve içlerinden sadece biri ana kraliçe unvanını taşıyordu.


Doç. Dr. Haluk BERKMEN

http://www.halukberkmen.net/pdf/229.pdf
http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/26/1043/12599.pdf
https://www.facebook.com/note.php?note_id=10150157540027040
Hitit Dili Hakkında Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Nisan 19, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.