Satılık

Ermeni Kültür Stratejisi ve Albanlar Meselesi

ERMENİ KÜLTÜR STRATEJİSİ ve ALBANLAR MESELESİ
"Ermenistan ismi, sınırları belirsiz olmakla birlikte, Doğu Anadolu ve güneybatı Kafkasya’yı kapsayan ve iç bütünlüğü bulunmayan bir coğrafya adı olarak tarihte yaygın biçimde kullanılmıştır. Aslında bugün Ermeni olarak adlandırdığımız millet, kendisine Hayk ve “Yüksek Ülke” anlamına gelen bölgeye de Hayastan demektedir. Hayk kavminin yaşadığı topraklara neden Ermenistan dendiği ilerleyen bölümlerde izah edilecektir. Ermenistan coğrafi bölgesinin belirsizliği gibi, Hayk toplumunun da kimliği ve bu bölgeye ne zaman geldiği aydınlanmış değildir. Bölgeye ait en eski kaynaklarda Hayk adlı bir topluma ait hiçbir kayıt yoktur."

"Bütün bu değerlendirmelerle Ermeni din ve kültür stratejisinin ana hatları ortaya konmuş oldu. Öyleyse bu çerçeve içerisinde Albanlar’ın yeri nedir? Dahası Albanlar kimdir, Albanya neresidir ve Albanlar’ın, Gregoryen mezhebinden ve Hıristiyanlık’tan yayılmacı Haydat ideolojisi için faydalanan Ermeni din ve kültür stratejisi bakımından önemi nedir?

Albanya kuzeyde Derbent, güneyde Aras nehri, batıda İberya (Gürcistan) ve doğuda Hazar Denizi’yle sınırlandırılabilecek bir tarihi coğrafyadır. Aslında bu tanım, pekçok okuyucuya tanıdık gelecektir; zirâ bu sınırlar hemen hemen bugünkü Azerbaycan sınırlarıdır. Öyle ki bugün Azerbaycan, kimi İngilizce kaynaklarda hâlâ Albanya yahut Kafkas Albanyası şeklinde geçmektedir.

Albanlar, bu coğrafyada yaşayan, 26 boydan oluşan bir etnik gruplar konfederasyonudur. Bu grupların içinde Türk olanların da varlığı bilinmektedir.


Dr. Yaşar KALAFAT
Mahmut Niyazi SEZGİN


http://strateji.cukurova.edu.tr/ERMENI/04.htm#_edn42


Foto :
Ermenistan Metsamor Obeliskinde Türk damgası ÖG (Gamalı Haç) Anlamı 4 alemde de Tanrıya ulaşma düşüncesine sahip olma demektir.

Anıtların boyundaki üçlü V motifi ise U olarak okunur ve UÇ-ÜÇ Damgasını ifade eder


http://www.astroset.com/bireysel_gelisim/kadim/k19.htm
Ermeni Kültür Stratejisi ve Albanlar Meselesi Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Nisan 14, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.