Satılık

Çin işkencesinden kurtulamayan Benggütaşlar

Çin işkencesinden kurtulamayan Benggütaşlar

Günümüzde Kadim Türkistan bozkırları ve şehirlerinde atalarımızın bizlere bıraktığı yazılı eserler, ya zamana yenik düşmüşler ya da kadim düşmanlarımıza. Bu kadim düşmanlar, atalarımızın ve şimdi bizim canlarımıza kastetmekle de kalmayarak, tüm tarihi yazıtlarımızı ve eserlerimizi de gizlemekte ya da yok etmektedirler. Bunlar, Eser kaçakçısı batılı kol
eksiyoncuların torunlarına kalan 50 bine yakın Türk abecesi ve Uygur Türk abecesi ile yazılmış bitigler, piramitler, yukarıda gördüğünüz Benggütaşlarımız gibi.

Türk benggütaşları, anıt dikili taşlar ve balbalların korunabilmesinin tek nedeni; Moğolların, tarihlerine ve tarihi eserlere, taştan ota kadar saygı duydukları tüm doğa değerleri ile ilintilidir. Bilge Kagan ve diğer benggütaşlarımız birer kutsal alan sayılmakta hatta Rahipler tarafından tavaf edilerek dua okunmaktadır. Balbal ve kaplumbağa kaidelerimize kadar tüm eserlerimiz adak yeri haline dönmüş ve çok değerli görülüp korunmaktadırlar. Moğollar tarafından , “Bunlar Türklerin”, “bunlar bizlerden öncesinin” , bunlar tam olarak bizim sayılmaz” denmemektedir. Hatta çocuklarına Bilge Kagan ve Türk ataların adlarını isim olarak verenler vardır. Bizim de Moğol isim kökenlerinde yer alan adları çocuklarımıza verdiğimiz gibi.. Hem Moğollara ve torunlarına, hem de (istemesek de) eserlerimizi Çin’den çalan özellikle İngiliz tarihi eser hırsız koleksiyoncularına da teşekkür etmek gerek ki, bu eserleri Çin’in tahrip ve tahrifatlarından kurtardılar.

- Kürşad BAYTOK

Yazının devamı için bakınız : http://www.kursadbaytok.com/2012/10/20/cin-iskencesinden-kurtulamayan-benggutaslar/

http://onturk.wordpress.com/2012/10/20/cin-iskencesinden-kurtulamayan-benggutaslar/
Çin işkencesinden kurtulamayan Benggütaşlar Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Nisan 19, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.