Satılık

Almanca Türkçe

Almanca Türkçe

       Almanca bugün German dillerinden sadece biridir. Hepsini anlatan ortak terim Germanca veya German dilleri olmalıdır. Baltık denizinin batı yarısındaki topraklarda türemiş olan Germanlar ile Türkler veya Türklerle akraba toplulukların ilişkisi hayal sınırlarını zorlayıcı gözüksede Azerbaycandan yola çıkan bir As topluluğunun Kuzey Kafkasya ve Ukrayna üzerinden Saksonya'ya oradan da İskandinavya'ya geçtiğini anlattık. 


       Germanların tanıştıkları ilk yazının Türk oyma yazısı olması bile tek başına bizi daha fazla etkileşim hakkında düşünmeye sevk etmelidir. Ayrıca Hunlarla ve Avarlarla uzun süren bir karşılaşma ve içiçelik söz konusudur. Buna Macarları da ekleyebiliriz.

       Almanca ve Türkçenin ortak "Ata" kelimesi veya Almanca "herr" ile Türkçe "er" , Almanca "sagen" ve ingilizce "say" fiilleri ile Türkçe "söylemek" arasında doğrudan ses ve anlam ilişkisi üzerinde bazı etkileşim ve ilişkiler gözükmektedir. Eng kelimesi Almaca "dar" anlamına gelir ve bunlardan "engwerden" (daralmak) vs. gibi çok sayıda kelime türetilmiştir. Türkçede "darlık" kavramı bir şeyin eninin küçüklüğü ile ilgilidir. Türkçenin kendi içindeki "en" ve "dar" kelimeleri arasındaki anlam ilişkisinin aynısı Almancadaki mukabil kelime ile vardır. Eng kelimesinin Türkçe karşılığı olan kelimenin sonundaki genizden "n" (ñ ) ile bağlantısı da bu savımızı güçlendirir.

      Almanca'daki diğer ilginç bir kelime de korku anlamındaki "sorge" dir. Bu kelimede k>s değişimi vardır." Knochen" kelimesi ise bunun tam tersi bir ilişki ile bizim "kemik" diye kullandığımız diğer Türklerde ise asli şekli olan süñük ile yaşayan kelime ile bağlantılı gözüküyor.

       Almanca "lich" ekinin Tükçe -lik / -lık ile açık bir benzerlik vardır: Dünya-lık Welt-lich


Doç.Dr. Osman Karatay'ın "İran ile Turan" Kitabından

Ayrıca: http://goo.gl/seuSss

Türkçede Eklerin Kökeni : http://goo.gl/TClCRV

Alman Edebiyatında Attila Motifi : http://goo.gl/q2WHZ7

İngilizce Türkçe : http://goo.gl/gN1C2y

Dilbilimi Bakımından Türklerin Komşuları : http://goo.gl/7gGP5a

Resim : Runik (Antik Türk Yazısı, Türk Oyma Yazısı) Takvimli Kılıç,

Dresten-Almanya http://en.wikipedia.org/wiki/Scythe_sword http://www.skd.museum/
Almanca Türkçe Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Nisan 21, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.