Satılık

Yazının Keşfi Konusunda Dini Metinler ve Arkeolojik Bulgular


      Sümerlerin ana yurtlarının Orta Asya olduğunu savunanların önemli bir delili de, onların bırakmış oldukları “kalde zodyaki” denilen “mıntıkatülbüruç (mıntıka-i burûç)tur. Gök yüzünün belli bir kısmının belli bir bölgeden görünüşüne göre çizilmiş/resmedilmiş olan mıntıkatülbüruç, bunu yapan kavmin hangi çevrede yaşamış olduğunu tespit etmek için çok önemli bir vesîkadır. Sümer mıntıkatülbürucu, bu insanların kuzey yarım kürede 40 ve 46 enlem dereceleri arasında yer alan Hazar Denizi’nin doğu kısmında yaşamış olmaları gerektiğini göstermektedir. Çünkü bu mıntıkatülbüruçtaki yıldız kümelerinin şekilleri ve konumları sadece bu bölgeye tekâbül eden gökyüzü parçasına uymaktadır. Arşın kuzey yarım küresinde boylam itibarıyla Hazar Denizi’nin doğusunda ve enlem itibarı ile de 40 ve 46 dereceleri arasındaki bu bölge ise Orta Asya, yani Türkistan’dır.

       Sümerlerin Orta Asya’dan Mezopotamya’ya gelmelerinin sebebini ise bir Sümer uzmanı (Sümerolog) olan Leonard W. King’ten dinleyelim: “Türkistan’da Anau’da (Merv yakınındadır) Amerikalı Raphael Pumpelly başkanlığında yapılan kazılar ve Berlinli Dr. Hubert Schmidt yönetimindeki araştırmalar, Sümerlerin ana yurtlarının Babil ovalarının doğusundaki dağların daha ötesinde (Türkistan) aranması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Aşkabat yanındaki bu kazılar tarihten önceki bir takım ileri kültür yapıtlarını ortaya koymuştur ki bunlar, İran yaylasının batısındaki (Mezopotamya) ilk kültürlerle son derece büyük bir benzerlik göstermektedir. Bu kazılardan anlaşıldığına göre, Türkistan’daki iklim değişiklikleri (yani kuraklıklar) nedeniyle büyük oranda göçler olmuştur. Bu kıtlık yüzünden göçler çağı, Sir Aurel Stein’in Doğu Türkistan’da Hoten ve Taklamakan kumluklarında yaptığı araştırmalarla da pekiştirilmiştir.”

YAZININ KEŞFİ KONUSUNA DİNÎ METİN VE ARKEOLOJİK BULGULAR ÇERÇEVESİNDE YENİ BİR YAKLAŞIM 

A New Approach To The Invention Of The Writing In The Context Of Religion Texts And Archaeological Findings 
Dr. Bahattin DARTMAN

Foto : Sümerliler'in yıldız haritası

http://e-dergi.atauni.edu.tr/index.php/taed/article/viewFile/2214/2213
Yazının Keşfi Konusunda Dini Metinler ve Arkeolojik Bulgular Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Mart 03, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.