Satılık

Tarihçi Gözüyle Orhun Kitabeleri


TARİHÇİ GÖZÜYLE ORHUN KİTABELERİ
Prof. Dr. Ekrem MEMİŞ

Sonuç olarak şunları söylememiz mümkündür:

1-Muhtevası hakkında örneklerle bilgi aktarmaya çalıştığımız Orhun Kitabeleri, Göktürk tarihini bir bütün olarak gözler önüne sermektedir. Bu kitabelerde geçmişte yapılan hataların Türk devletine ve Türk milletine çok pahalıya mal olduğu, böyle hatalara düşülmemesi için neler yapılması gerektiği bütün ayrıntıları ile dile getirilmektedir.

2- Türk devletini idare edenlerin vurguladıkları önemli konuların başında “milli birlik ve beraberlik” meselesi gelmektedir.

3- Türk kağanlarının üzerinde durdukları bir başka önemli konu ise, “ekonomik kalkınma ve yoksulluktan kurtulma” meselesidir.

4- Türk kağanlarının üzerinde durdukları “ekonomik kalkınma” ve “milli birlik ve beraberliğimizi koruma endişesi” günümüzde de devam etmektedir. Gerçekten, günümüzde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni idare edenleri de meşgul eden meselelerin başında ekonomik
kalkınma ve bütün olumsuz gelişmelere rağmen üniter yapımızı koruma endişesi gelmektedir.

5- Bütün bunlar bir yana, Türk kağanları her konuda bilgi ile hareket etmenin önemine temas etmekte ve sadece devleti idare edenlerin değil, onlara akıl hocalığı yapanların da bilgili olmaları gerektiğini önemle vurgulamaktadırlar.

6- Demek oluyor ki Orhun Kitabelerini yazdıranlar, sadece o günün yaşayan Türk milletine değil, yüzyıllar sonra, dünyanın farklı coğrafyalarında yaşayacak olan Türklere de seslenmiş,
bizlere adeta siyasi bir vasiyetname bırakmışlardır.

http://www.cagdas.aku.edu.tr/bs/bildiriler/ememis.pdf
Tarihçi Gözüyle Orhun Kitabeleri Reviewed by Bilig Bitig on Çarşamba, Mart 05, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.