Satılık

Sümer(li)lerin Mezopotamya'ya Göç Nedenleri

Sümer(li)lerin Mezopotamya'ya göç nedenleri

       Sümerlerin Orta Asya’dan Mezopotamya’ya gelmelerinin sebebini ise bir Sümer uzmanı (Sümerolog) olan Leonard W. King’ten dinleyelim:

“Türkistan’da Anau’da (Merv yakınındadır) Amerikalı Raphael Pumpelly başkanlığında yapılan kazılar ve Berlinli Dr. Hubert Schmidt yönetimindeki araştırmalar, Sümerlerin ana yurtlarının Babil ovalarının doğusundaki dağların daha ötesinde (Türkistan) aranması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Aşkabat yanındaki bu kazılar tarihten önceki bir takım ileri kültür yapıtlarını ortaya koymuştur ki bunlar, İran yaylasının batısındaki (Mezopotamya) ilk kültürlerle son derece büyük bir benzerlik göstermektedir. Bu kazılardan anlaşıldığına göre, Türkistan’daki iklim değişiklikleri (yani kuraklıklar) nedeniyle büyük oranda göçler olmuştur. Bu kıtlık yüzünden göçler çağı, Sir Aurel Stein’in Doğu Türkistan’da Hoten ve Taklamakan kumluklarında yaptığı araştırmalarla da pekiştirilmiştir.”

Göç yolları

       Sümerlerin Orta Asya’dan Mezopotamya’ya hangi yolu kullanarak geldikleri hakkında farklı görüşler bulunmaktadır. E. A. Speiser, onların Doğu’dan (yani Türkistan) deniz yolu, Kramer ise Doğu’daki dağlık bölgelerden (Altaylar, Tanrı dağları…) kara yolu ile geldiklerini ileri sürmektedir.

      Burada Kramer'in görüşünün daha isabetli olduğu söylenebilir. Çünkü Sümerlerin Mezopotamya'ya geldikleri devirde -onların göç tarihi olarak yukarıda M. Ö. 5000, 4000 ve 3500 rakamları zikredilmişti- engin sularda hareket kabiliyetine sahip olan dayanıklı ve gelişmiş gemiler henüz inşa edilmemişti. Dolayısıyla onlar Mezopotamya'ya kara yolu ile gelmiş olmalılar diye düşünülebilir.

Dr. Bahattin DARTMAN'ın

"YAZININ KEŞFİ KONUSUNA DİNÎ METİN VE ARKEOLOJİK BULGULAR ÇERÇEVESİNDE YENİ BİR YAKLAŞIM" adlı makalesinden alınmıştır.

Sümer(li)lerin Mezopotamya'ya Göç Nedenleri Reviewed by Bilig Bitig on Salı, Mart 25, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.