Satılık

Kiril ve Metody Kardeşler


KİRİL VE METODY KARDEŞLER

     Kiril (Konstantin) ve Metody kardeşler Rusçayı bilmiyorlardı, onlar Slav topraklarından çok uzaklardaki bozkırlarda, Büyük Bulgaristan kağanlığının başkenti olan Fanagoriya şehrinde dünyaya gelmişlerdir. Onlar bütün Dest-i Kıpçak'ı kaplayan Türk dilinde konuşup yazıyorlardı. Slav alfabesi yani Krilitsa diye bilinen alfabeyi icat eden Kiril değildir. Kiril'in icat ettiği alfabe "Glagolitik" diye bilinen alfabedir ve bu iki alfabe de aynı değildir.

     Orhun yazısının (Antik Türk Yazısı) değiştirilmesiyle meydana getirilen Glagolitik alfabe (Gerçek Kiril alfabesi) Büyük Kavimler Göçünden sonra Avrupa'da ortaya çıkmıştır. Orhun yazısını Avrupa'ya ilk olarak Atilla'nın akıncıları ve onların selefleri getirmişlerdi. Orta Avrupa sakinlerinin sözlerini kağıda aktarıp, zamana emanet edebilmeleri için, Türk Orhun Yazısı uzun süre tek imkanları olmuştur. Avrupa'nın bu bölgesinde bundan başka yazı olmadı, ama o yazıyı da sadece papazlar ve diğer din görevlileri büyük bir mucize olarak kullanmışlardır.

     Rus tarihçileri, Kiril ve Metody'i "İlk Slav Eğitimcileri" olarak gösterip, ihtiyar Kiril'i (Daha doğrusu Konstantin'i) hristiyanlaştırma misyonu ile Kiev'e göndermişler, fakat çok önemli bir noktayı dikkate almamışlardır. Çağının büyük temsilcileri olan Kiril ve Metodiy'in faaliyetleri pek çok kayıtta olmasına rağmen, bu belgelerden Rus kaynaklı olmayanların hiçbirinde Kiev seyahati ile ilgili bir bilgi yoktur.

Murad Adji'nin
Kaybolan Millet Kitabından
Kiril ve Metody Kardeşler Reviewed by Bilig Bitig on Pazartesi, Mart 03, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.