--> Reis-i Cumhur Seçimleri İnceleme | Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России

Reis-i Cumhur Seçimleri İnceleme

Aşağıdaki Yazıyı Okuduktan Sonra Cumhurbaşkanı Adayı ve Tercih Nedeninizi Yazarsanız Biz de Süreci Takip Etmiş Oluruz.(Öneriler Eklenece...


Aşağıdaki Yazıyı Okuduktan Sonra Cumhurbaşkanı Adayı ve Tercih Nedeninizi Yazarsanız Biz de Süreci Takip Etmiş Oluruz.(Öneriler Eklenecektir)
**Meral Akşener x1
**Devlet Bahçeli
**Kemal Kılıçdaroğlu
**İlber Ortaylı
**İlker Başbuğx1
**Emine Ülker Tarhan
**Abdullah Gül

x1, x2, x3 altta aldığı yorum kadar desteği belirtir.Ben başlıyorum Meral Akşener çünkü siyaset üstü vasıflarını Meclis Başkan Yardımcısı iken gösterdiğine inanıyorum.

Bu Seçimler 3 aşamalıdır. Bir Aşama Kaybedildi Diye Umutlarınızı Yitirmeyin
(KALDI Kİ HİÇ BİR ŞEY KAYBETMEDİK)
1. Aşama Yerel Seçimler
2.Aşama Cumhurbaşkanlığı Seçimleri
3.Milletvekili Seçimleri 


       Dünkü seçimi yerel seçim değil genel seçim bakışıyla değerlendirmemiz gerekiyor. Genel seçim'le yerel seçim arasında bağlantı kurmak için bakılması gereken oy oranı il meclislerindeki oylardır. Seçimin 1. AKP oldu ve büyük başarı kazandı. Buna itirazımız yok. CHP'nin ise başarısız olduğunu düşünüyorum. Son genel seçimdeki oyunun altında oy aldı. 

       Tabii bütün bu partilerin içinde bizi en çok ilgilendiren adında "milliyetçilik"i taşıyan MHP'nin durumu. İster partili olalım ister MHP karşıtı olalım Türkiye'deki milliyetçi oyları ölçmek ve gidişatını tayin edebilmek için MHP'yi değerlendirmek çok önemlidir.
       Genel seçim mantığıyla değerlendirme yapılırken il meclislerinin oyuna bakmak gerekir demiştim. Buna göre bu seçimde MHP'nin aldığı oy %17,5'tur.

       Şüphesiz ki son genel seçime göre MHP'nin oylarında bir artış vardır. Ama bu artışı değerli kılan başka bir şey de vardır. Seçimde partiler birbirlerinin seçmeninden oy almaya çalışırlar veya diğer partilerin oy olmaması için çalışırlar. Son seçimde gördük ki Türkiye'nin iki büyük partisi AKP ve CHP kendisine oy verecek en yakın kitle olarak MHP seçmenini görmüş ve ona yönelmiştir. 

       Bir diğer önemli olay da tüm partilerin MHP'nin oy almaması için uğraşması oldu. AKP, MHP'nin oy almamasını istiyordu çünkü ihanet açılımına daha korkusuzca devam etmek istiyordu.
CHP, MHP'nin oy almamasını istiyordu çünkü MHP'ye verilmeyecek oyların kendisine gelerek AKP karşısında öne geçeceğini düşünüyordu. Bu seçimin bir diğer ana dinamiği olan Fetullahçı grup ise büyük illerde CHP'nin daha güçlü olduğunu söyleyip AKP'yi yıkmak için MHP'ye oy verilmeyip CHP'ye oy verilmesini istiyordu. 

        Fetullahçı grubun MHP'ye oy verilsin diye işaret ettiği yerler de vardı şüphesiz ama İstanbul, Ankara ve İzmir'de kesinlik CHP'ye oy verilmesi istendi hem Fetullahçılar hem de CHP tarafından. Bir de CHP'nin bu söylemi dillendirirken çok sert ve olumsuz durduğunu da söylemeliyim. Bir MHP'linin MHP'ye oy vermesi sanki vatan hainliği olarak nitelenecek. İnsanın kendi partisine oy vererek davasına, vatanına ihanet ettiği söylenebilir mi yahu?

       İstanbul, Ankara ve İzmir'de MHP'nin ister istemez geri çekildiğini yarışa girmenin çok da önemsenmediğini gördük. Halbuki Ankara, İstanbul ve İZmir Türkiye'nin yarısına yakın nüfusa sahiptir. Bunu göz önüne alınca MHP'nin Türkiye'nin yarısında seçim yarışına girmeyerek %17,5 aldığını söyleyebiliriz. Genel seçimlerde "aman belediye AKP'ye geçer yoksa" korkutmacasıyla karşılaşmayacak olan MHP oylarını %20 üstüne çıkarabilir. 

Tabii MHP'nin bu üç seçimde yarışa katılmadığı doğru mu? 

      Bir de buna bakalım. Özellikle İstanbul'da AKP'ye karşı CHP'nin güçlü ve popüler bir aday çıkardığını görüyoruz. MHP ise daha az tanınan bir aday çıkarmış ve İstanbul'da seçim döneminde parti mitingi bile yapmamış, il belediye başkan adayını tanıtan afiş ve propaganda faaliyetlerini asgari düzeyde gerçekleştirmiş kendi adayını çok öne çıkarmamıştır. Burada MHP'nin İstanbul'da CHP'nin önünü açmaya çalıştığını görüyoruz. Gerçekten İstanbul gibi Türkiye'nin en büyük şehrinde AKP'nin kaybetmesi sadece CHP için değil bütün muhalefet için iyi olacaktır. İstanbul konusunda gerçekten de MHP olgun bir tavır almıştır. Ancak bu tavır İStanbul'da kendi oylarını ölçme fırsatını kaçırmasına da neden olmuştur.

        Geçen seçimde Türkiye'nin en önemli iki şehri olan ve AKP'nin elinde bulunan İstanbul ve Ankara'daki yarışta 2 farklı parti öne çıkmıştı. İstanbul'da AKP'ye karşı CHP güçlüydü. Ankara'da ise AKP'ye karşı MHP güçlüydü. Seçim öncesi kulislerde bu istatistikler gözönüne alınarak, organik bir ittifak sözkonusu olmasa dahi açıkça sezdirilecek bir ittifak hamlesi konuşuluyordu. MHP, İstanbul'da aday göstermekle beraber çok öne çıkmayacak ve CHP'nin önünü açacaktı. Aynı durum Ankara'da önde olan MHP için de düşünülüyordu. İStanbul'da MHP beklenileni yaptı. Ancak Ankara'da CHP, MHP'nin kavgalı olduğu eski adayını göstererek muhalif oyları bölücü bir adım attı. Tabii MHP'nin bir seçim önceki başarısını Mansur Yavaş'a bağlamanın çok da doğru olduğunu düşünmüyorum. MHP'nin Ankara'da her zaman bir etkisi vardı. MHP geçen seçimde başa baş gitmenin etkisiyle bu seçimde bir adım daha öne çıkmak için Ankara'da tanınan ve partinin başkan yardımcısı olan daha yetkili birini aday gösterdi. CHP, Mansur Yavaş'ı göstererek MHP'nin bu yükselişini önledi. Ayrıca medyayı arkasına alarak Yavaş'ın Karakaya'dan daha iddialı bir aday olduğu propagandasını yaptı. Bence gerçek böyle değildi. Mansur Yavaş eski bir MHP'li idi ve MHP'deyken de hiyerarşi bakımından Mevlüt Karakaya'nın altında yer alan birisiydi. Karakaya gerçekten önemli bir adaydı ama AKP-CHP-medya işbirliğiyle yarış dışına itildi ve Ankara'yı AKP'den alam ihtimali varken Ankara az bir farkla kaybedildi.


Salt Türkçü Bakış Açısı

      Seçimleri salt muhalif veya MHP'li gözlüğüyle değerlendirmemek gerekiyor. Bir de seçimleri Türkçü bakışla ele alalım. Türkiye'de milliyetçi tavrı ölçmek için öncelikli olarak MHP'nin oylarına bakmamız gerekiyor. MHP'nin oyları incelendiği zaman da MHP'nin iki bileşeni olan Milliyetçi ve İslamcı eğilimlerin partiye yansımasını görebiliyoruz. Parti son seçimlerde "kale" olarak adlandırılan İç Anadolu ve Doğu Anadolu'da fazla oy alamıyordu. Oylarını aksine Ege ve Akdeniz bölgesinden alıyordu. MHP'nin muhafazakar eğilimli seçmenden oy almayıp kıyı bölgelerinden oy alması artık MHP'nin muhafazakar olduğu için değil milliyetçi olduğu için seçildiğini gösteriyor. Bu sonuçlar dikkate alındığında zaman içinde MHP'de milliyetçi eğilimin daha da artacağını partiden BBP gibi başka bir dinsel tutucu grubun tasfiye edileceğini partinin git gide milliyetçileşeceğini düşünüyorum. 

      MHP'nin kıyı bölgelerinden oy alması "kürt istilası" olgusuna karşı Türk milletinin tepkisinin bir yansımasıdır. Yıllardır CHP veya DP türevi partilere oy veren seçmenin MHP'ye geçmesi o bölgelerde milliyetçiliğin önemini anlatıyor. Türkiye'nin ilerleyen yıllarda milliyetçi kaleleri büyük olasılık kürt göçüne maruz kalan kıyı şehirleri olacaktır.

      Bu seçimde Mersin belediyesinin MHP'ye geçmesi Türkçülük açısından çok önemli bir gelişmedir. Mersin artan kürt nüfusuyla dikkat çeken, kürt istilası konusunda alarm veren şehirlerimizden en önemlisiydi. Şükür ki Mersin'in yerli Türk halkı uyanmış ve dindar-çağdaş gerilimi gibi saçma sapan ikilemlerden sıyrılmış ve "Mersin Türk'ündür" tavrını takınarak şehrini milliyetçi bir partiye emanet etmiştir.

  İlerleyen dönemlerde Mersin uyanışının artarak sürmesini diliyoruz.
Türk şehri Mersin'i bir kere daha tebrik ediyoruz.

      Dönüp MHP'nin kazandığı illere tekrar baktığımızda da milliyetçi ve MHP'liler bundan korksa da "antikürtçü" tavrın egemen olduğunu görüyoruz. En doğudan başladığımızda MHP, Kars'ı almış. Kars'ın hemen yanında olan Iğdır'da ise seçimi kıl payı(bence şaibeli bir şekilde) kaybetmiş. Iğdır'da oylara baktığımız zaman BDP-MHP yarışı olduğunu görüyoruz. Yani MHP diğer Türk partileriyle değil doğrudan siyasi gücünü kürt kitlesinden alan BDP'ye karşı yarış içindedir. Kars'ta da BDP %20ye yaklaşarak Kars'ı tehdit etmektedir. Demek ki Iğdır ve Kars'ta MHP, AKP-CHP'nin karşıtı ve rakibi değil doğrudan kürtçü BDP'nin rakibi oalrak algılanmakta ve bu nedenle tercih edilmektedir. 

       Osmaniye, Adana, Mersin'in 3lü bir hat çizmesi de önemlidir. Kürt istilasının Akdeniz ve Ege'ye geçişte kullandığı/ Akdeniz'in en doğudaki 3 ilinde de böylesi milliyetçi bir tavrın müşterekçe alınması çok önemlidir.

     Isparta'da sahilde olmasa bile sahile yakın Akdeniz bölgesi içinde yer alan ve Antalya'nın uzantısı olan bir ildir. Antalya'da her seçimde görülen MHP yükselişinin nihayet zaferini müjdeleyecek bir başarı olarak görüyorum ben Isparta'nın alınmasını.

      Antalya'da göç alma istatiğinde İstanbul'u bile geçerek birinci il olmuş, "kürt istilası"na en çok maruz kalan illerden birisidir. Ben MHP'nin her seçimde biraz daha yükselişini bu istila hareketine karşı alınan milliyetçi tavra bağlıyorum. 

     Karadeniz'de alınan illerin de Bartın, Karabük olması moda tabirle çok manidar. Milliyetçi ve muhafazakar diye nitelenen ama asıl kimliği dinsel tutuculuk olan, bu yönüyle İç Anadolu'ya benzerlik gösteren Orta ve Doğu KAradeniz'de il kazanamayıp onlara göre daha sosyal demokrat eğilimli görülen ve sanayi merkezi olması nedeniyle yine kürt göçüne maruz kalan Bartın ve Karabük'te de MHP'nin zaferi milliyetçi nedenlere bağlanabilir. Manisa'ya gelince onda da kürt istilasına karşı oluşan tepkinin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

       Bir kere daha MHP'nin kalesi denilen muhafazakar illerde değil CHP'ye daha yakın olan ve kürt istilasına maruz kalan illerde oyunu arttırdığını gördük. Umarım bu sonuçlar kürt istilasına karşı politika üretmekte ve parti içinde milliyetçi eğilimlere önem vermek konusunda MHP'nin ders çıkarmasını sağlar.


COMMENTS

BLOGGER: 2
  1. Çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  2. ilker başbuğ diyorum

Ad

12 Hayvanlı Türk Takvimi,13,1914-1918 Birinci Dünya Savaşı,1,3 Mayıs Türkçülük Günü,6,Abdaliye Devleti,1,Adile Ayda,1,Adilşahlar,1,afganistan özbekleri,8,Ahıska Türkleri,2,Ahlatşahlar (Ermenşahlar,2,Ahmet Cevdet Paşa,2,Ahmet Gürses,2,Ahmet Şafak,2,Akhunlar (Eftalitler),2,Akılcı Seçim Taktikleri,1,Akkoyunlular,2,Alâiye Beyliği,1,Alev Alatlı,6,Ali Suavi,1,Alparslan Türkeş,4,Altay Dergi,12,altın elbiseli adam,4,Altın Orda Devleti,1,Anau Uygarlığı,2,Araz Elsəs,1,Arsaklılar Devleti,1,Artuklular,3,Astrahan Hanlığı,2,Atabetü’l-Hakayık,1,Atatürk,34,Atatürkün Samsuna Çıkışı ve Vahidettin Taner Ünal Araştırmaları,27,Attila,5,Avarlar,9,Avrupa Hun Devleti,9,Aydınoğulları,1,Azerbaycan,53,Babür İmparatorluğu,2,Bakü Hanlığı,1,Balkarlar,5,Banu Avar,5,Başkurtistan,33,Behmenîler,1,Berendi Türkleri,1,Beridşahlar,1,Bəxtiyar Vahabzadə,1,Bilge Kağan,5,Buhara Hanlığı,1,Bulgarlar,7,Büyük Selçuklu Devleti,7,Büyük Timur İmparatorluğu,5,Candaroğulları (İsfendiyaroğulları),1,Celal Sengör,1,Celayirliler,1,Cengiz Özakıncı,3,Çanakkale Savaşı,2,çevrimiçi kindle mobi epub pdf oku,633,Çevrimiçi Saadettin Gömeç Makalesi Oku,41,Çevrimiçi Ziya Gökalp oku - internetten Ziya Gökalp oku - online Ziya Gökalp oku,38,Çobanoğulları Beyliği,1,Çu Devleti,1,Çuvaşistan,13,Dağıstan,4,Danişmendliler (Danişmendoğulları),3,Dede korkut,8,Delhi Türk Sultanlığı,2,Derbent Azerileri,1,Dımaşk Atabegliği,1,Dilmaçoğulları Beyliği,1,Divanü Lugati't Türk,9,Doğu Türkistan,20,Dulkadiroğulları Beyliği,1,Ebulfez Elçibey,6,Emir Timur,5,Enver Paşa,2,Erbil Atabegliği,1,Eretna Beyliği,1,Ermeni Soykırımı Yalanları,2,Eşrefoğulları,1,Etice-Hurrice,3,Eyyübiler,2,F. M. Dostoyevski MEB klasik Çevrimiçi Oku,25,Fuzuli,3,Gagavuzya,10,Ganira Pashayeva,1,Gayaz İshaki,1,Gazali,1,Gazneliler,2,Gence Hanedanlığı,1,Germiyanoğulları,2,Gök Bilge Hüseyin Nihal Atsız,62,Göktürkler,32,Güncel,34,Güneş Dil Teorisi,1,haber,7,habertürk,7,Hakasya,11,Halil İnalcık,2,Hamidoğulları,1,Harezmşahlar,1,Haydarâbad Nizamlığı,1,Hazar İmparatorluğu (Hazarlar),6,Hive Hanlığı,1,Hoca Ahmet Yesevi,1,Hokand Hanlığı,1,Hulkar Abdullaeva,20,Hulki Cevizoğlu,1,Hun İmparatorluğu,15,Irak Selçukluları,3,İbn Bibi,1,İhşidoğulları Beyliği (İhşidîler),1,İlber Ortaylı,2,İldenizliler,1,illüstrasyonlu Türkçü - Pantürkist Video Ali Can Meydan Yapımları,4,İnaloğulları Beyliği,1,İnançoğulları (Lâdik Beyliği),1,internetten kitap oku,624,iskitler,20,İsmail Gaspıralı,3,izleti,277,İzmir (İzmiroğulları,1,İzmiroğlu) Beyliği,1,Kadı Burhaneddin Ahmed Devleti,1,Kanglı/Kanklı Türkleri,1,Karaçay,14,Karahanlılar Devleti,6,Karakalpakistan,2,Karakoyunlu,1,Karamanoğulları (Karamanoğlu),1,Karasioğulları,2,Karay Türkleri,2,Karluklar,2,Kasım Hanlığı,1,Kaşgar Turfan Hanlığı,3,Kaşgarlı Mahmut,6,Kaşkay Türkleri,3,Kazakeli,44,Kazan Hanlığı,1,Kazım Karabekir Paşa,3,Kemal Ermetin,1,Kerkük Türkleri,1,Kırgızlar,27,Kırım Özerk,9,Kimekler (Kimek Devleti),4,Kirman Selçukluları,1,kitab o'qı,60,kitap oku,624,kitep oxu,60,kitop oka,60,Kuman Kıpçak Türkleri,12,Kumuklar,3,Kuşanlar,2,Kutadgu Bilig,7,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,1,Ludîler,1,Macarlar ve Türkler,9,Mahmut Esat Bozkurt,2,Massagetler - Tomris,5,Mehmet Kaplan,1,Memlükler (Memlûk Devleti),4,Mengücekler,1,Mengücekoğulları),1,Mengücükler (Mengücükoğulları,1,Menteşe),1,Menteşeoğulları (Menteşeoğlu,1,Milli Mücadele национальная борьба в Турцию national struggle for Turkey,14,Moğol İmparatorluğu,15,Muhammed Emin Resulzade,4,Murat Bardakçı,3,Mustafa Şokay,1,Mustafa Yıldızdoğan,1,Nahçıvan,2,Nejdet Sançar,3,Nesimi,1,Nihat Genç,1,Nogay Hanlığı,5,Nursultan Äbişulı Nazarbayev,2,Oğuz Boyları Damgaları-Tamgaları,29,Oğuz Kağan,13,Oğuz-Yabgu Devleti,6,online çevrimiçi internetten osmanlıca oku,449,online kitap oku,624,online turkish book read,624,orhun_orkun_kadim_türk_dili,45,Osmanlı İmparatorluğu,18,osmanlıca kitap oku,449,ottoman books read,449,ottoman history book,449,Ön Türkler,320,Özbek Eli,20,Peçenek Türkleri,3,Pervaneoğulları Beyliği,1,Prof Dr Kazım Mirşan,49,Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu,4,proto turks,312,Ramazanoğulları,1,Reha Oğuz Türkkan,3,Rıza Nur,4,Sabarlar ( Sabar Devleti),2,Sâcoğulları (Sâcîler),1,Safevî Devleti (Safevîler),4,Safeviler,7,Saha Türkleri,13,Sâhibatâoğulları (Sahib Ataoğulları),1,Saka Türkleri,11,Salgurlular,1,Saltuklu Beyliği (Saltuklular,2,Saltukoğulları),1,Saruhanoğulları,1,Sayan Altay Türkleri,17,Sekel Yazısı,5,Selaattin Eyyübi,1,Selçuklu Kartalı Afşin Bey,1,senseizm,77,Serdengeçti Dergisi Çevrimiçi Oku 1950,24,Sibir Hanlığı,2,Sökmenliler),1,Suriye Selçukluları,1,Sümerliler,21,Şəhriyar,2,Tabgaçlar (Tabgaç Devleti),2,Taner Ünal ile Tarih ve Siyaset Yazıları,111,Taner-Ünal-e-kitap-pdf-makaleler-tarih-oku-okuttur-epub-ebook-read-Bilig-Bitig,68,Tataristan,24,Tekeoğulları,1,Tengri Tanrı Allah,4,Tolunoğulları Beyliği,3,Tuğluklular,1,Turan ensemble,6,Turan Yazgan,1,turan_halklari_turanic_people_hajra_turan-turkestan-turks,72,Turania People - Grand Asian Turkestan - Turkish Public - Азия Туран Туркестан,2,turcarum imperatore,311,Turkic Republics and Communities Türk Dünyası Bağlantı Zincirleri,11,turkish bookcase,60,Turkish stamps,312,Tuva Türkleri,7,Türgişler (Türgiş Devleti),1,Türk Asya,150,Türk Bahar Bayramı Nevruz,2,Türk Belgesel,56,Türk Denizliği Piri Reis,2,Türk Dili,142,Türk Din Anlayışı,54,Türk Dünyası Derlemeler,11,Türk Film,5,Türk Kültür ve Sanatı,192,Türk Ocakları,2,Türk Okçuluğu,2,Türk Sergiler,28,Türk Türkmen mitolojisi karakterleri - Turkish mythology characters - Турецкие символов мифология,41,Türk ve Türkiye Tarihi,213,Türk_mitolojisi-Turkish_mythology-Турецкий_мифология,43,Türkçe Tarih Dergisi,3,Türkçü Dergi,1,Türkiye,68,Türkiye Selçuklu Devleti,3,Türklerde Bilim,18,Türkmenler,24,Uğur Mumcu,2,ultra-türkler,2,Urum Türkleri,2,Uygurlar,33,Yakutistan,16,Yaşar Kalafat,1,Yazarlar,3,Yusuf Akçura,4,Zeki Velidi,6,Zengîler,2,Ziya Gökalp,5,кiтап oxu,60,кiтапхана oqı,60,мәдениет,60,мәлiмет,60,мәлiмет ұсыну,60,Тюрки России,12,
ltr
item
Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России: Reis-i Cumhur Seçimleri İnceleme
Reis-i Cumhur Seçimleri İnceleme
http://3.bp.blogspot.com/-tflcQcgkFUs/UyL2IU8srjI/AAAAAAAAHrM/2RYaYeyZ-7w/s1600/akilci_secim_sistemi_turkasya.jpg
http://3.bp.blogspot.com/-tflcQcgkFUs/UyL2IU8srjI/AAAAAAAAHrM/2RYaYeyZ-7w/s72-c/akilci_secim_sistemi_turkasya.jpg
Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России
http://www.biligbitig.com/2014/03/aklc-secim-taktikleri-1-oy-1-oydur.html
http://www.biligbitig.com/
http://www.biligbitig.com/
http://www.biligbitig.com/2014/03/aklc-secim-taktikleri-1-oy-1-oydur.html
true
8698665457039130098
UTF-8
Tüm Konular Yüklendi Hiç Konu Bulunamadı Hepsini Göster Dahası.. Cevapla Cevap Verme Sil By Anasayfa Sayfalar Konular View All Size Önerdiğimiz ETiket Arşiv Arama Yap Tüm Konular İsteğinizle herhangi bir gönderi eşleşmesi bulunamadı Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat January February March April May June July August September October November December Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec just now 1 minute ago $$1$$ minutes ago 1 hour ago $$1$$ hours ago Yesterday $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago more than 5 weeks ago Followers Follow THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content