Satılık

Türk Mitolojisinde Sudan Çıkanlar


Türk Mitolojisinde Sudan Çıkanlar
( Water Movers in Turkish Mtyhs )


Murat Uraz
Türk Mitolojisi Kitabından

        Beş kutsal unsurdan (Toprak, su, ateş, demir ve ağaç) biri olan su; içinde sayısız hayatı barındırdığı gibi, dünya üzerine gönderdiği insan ve yaratıklar da olmuştur.

       Türkler arasında da yaygın efsâneye göre; yarısı insan vücudu, yarısı balık olan (Oannes), Basra körfezi sularından çıkan insandır: Bunun başı ve sırtı balıktır. Gündüzleri karaya çıkar, akşama kadar yemeden içmeden yeryüzündeki insanlara bilgi vermeye çalışır, akşam olunca yine denize girer, geceyi suların altında geçirir.


(Sonsuz sulardan çıkıp, Ülgen’e yaratma emrini veren ve tekrar sulara dönen tanrıça Ak Ana’dır. Türk mitolojik görüşlerine göre Ak Ana boynuzlu olarak betimlenir. Gazi Üniversitesi )

       Büyük Tanrı Kumarbi'nin Ullikummi adında bir oğlu olmuştur. Onu, babasının tavsiyesi üzerine, gök ve yer üzerinde tutan Upelluri adındaki devin sağ omuzu üzerine koydular. Bu çocuk Diyorit taşından yapılmıştır. Upelluri'nin omuzu üzerinde, denizin dibinden ve suların içinden yukarı doğru büyümeğe başladı. Az zamanda yükselerek göklere doğru uzandı. (Bkz. Kumarbi Efsanesi)

En kıymetli atlar için de sudan çıkan bir aygır efsanesi vardır.


(Çıldır Terekeme Türkleri arasında yaşayan Aygır Gölü Efsanesine göre, her yıl ilkbaharda çözülen buzların çıkardığı ses, sudan çıkan Göl Aygırı’nın kişneme sesidir. Göl Aygırı köyün atlarından birisini aşar ve tekrar gölün köpüklü suları arasında kaybolur. Dr. Yaşar Kalafat)

       Kâinatın yaradılışında yalnız Kara Han ve sular vardı. Tatlı sular; yer-su'larla, tuzlu sular da Tiamat ile temsil ediliyordu. Bunlar bereber oldular. Lâkhumu ve Lâkhamu adında iki büyük yılan türedi.

Türk Asya


Türk Mitolojisinde Sudan Çıkanlar Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Şubat 22, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.