Satılık

Gericiliğin Karşıtı Olarak İlericilik


         Gericiliğin karşıtı olarak ilericilik, doğanın gelişimine toplumun ayak uydurmasına ön ayak olmaktır. Toplumun doğaya uyum sağlaması için, fertlerin örgütlenme biçimini doğanın işleyişine göre dönüştürme ve geliştirmeye yönelik düşünce ve eylemlere denir. Bununla beraber ilericilik, bilgiye erişme ve aydınlanma meselesidir. 
        Aydınlanma, ferdin aklının ve iradesinin farkına varması, bundan sonra gerçekleştireceği tüm eylemlere bu bilince göre yönelmesidir. Bu bilinç insana kendi yazgısını yazmasını veya daha önce bir başkası tarafından yazılan kaderini yırtıp atmasını sağlar. 
         Kant: “Doğa, insanları yabancı bir yönlendirilmeye bağlı kalmaktan çoktan kurtarmış olmasına karşın, tembellik ve korkaklık nedeniyledir ki, insanların çoğu bütün yaşamları boyunca kendi rızalarıyla erginleşmemiş olarak kalırlar” Dogmalar, tam da bu noktada insanları hipnotize etmek için mükemmel bir araçtır. Dini inançlar, pek çok yanılgı ortaya çıkarabilir, düşünme yeteneğimizi işlevsiz hale getirebilir. Oysa inanmak içerisinde şüphe barındırır ve insan için yeterli değildir; bilmek gerekir.

Afşin URUZ
Gericiliğin Karşıtı Olarak İlericilik Reviewed by Bilig Bitig on Cumartesi, Şubat 08, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.