Satılık

Avar Türkler

AVAR TÜRKLERİ
 
Yrd.Doç.Dr. İsmail Doğan

     Avarlar denildiğinde akla ilk gelen , ilk ve orta çağlarda yaşamış olan bir Türk boyu ve hanedanı olur. Avarlar, Hunlar gibi Asya ve Avrupa Avarları gibi ikiye ayrılırlar. Asya ve Avrupa'da önemli rol almış olan eski Türk boyu, çeşitli kaynaklarda değişik adlarla anılırlar. Çin kaynaklarında Juan-Juan diye geçen Avarlar ( Prof.Dr. Ahmet Taşağıl Juan-Juanların Avarlar olmadığını söyler http://goo.gl/lR11RH ) Bizans kaynaklarında Avorai, Avareis, Avares, Garamantlar, Hunnoi, Khunni, Kotzegeroi, Ombroi, Psedavaroi, Skalavoi, Uar, Zabender, diye geçmektedir. Latin kaynaklarında Avari, Avares diye geçerken, Süryani kaynaklarında Abhar diye adlandırılmakta, Slav kaynaklarında ise, Avari, Avare, Obri, Obre diye geçmektedir.

      3. 6. yy. arasında Asya'da hüküm süren Asya AvarlarıMoğollarla iş birliği yaparak Türk imparatorluğunu yönettiler. Moğolların yönetime katılmasına karşı çıkan Köktürkler, Avar Hanedanını M.S. 552'de devirerek Türk hakanlığının başına geçtiler. Köktürklerin iktidara hakim olmasından sonra Avrupa'ya göç eden Avar Türkleri, M.S. 565-835 yılları arasında Doğu Avrupa'da Hunlara halef olarak bir Türk hakanlığı kurdular. Avrupa Avarları diye anılan bu Avarlar, 6.-9. yy.da Avrupa'da hüküm sürmüşlerdir.

     796'da Avarların içinde rütbece Hakan'dan sonra gelen ve Tudun ünvanını taşıyan kuzey batı ülkesi genel valisi Charlemagne'nin de baskısıyla Hristiyanlığı kabul ederek Frank hakimiyetine sığındı. 803'de ise Avar devleti büsbütün ortadan kalktı.

      Elimizdeki materyallerin yetersizliği sebebiyle doğrudan doğruya Dağıstan özerk bölgesinde yaşayan ve "Avarca" konuşan "Dağıstan Avarları"için tarihteki "Avarlar"ın devamıdır diye net bir hüküm veremeyiz. Ancak İlk bakışta 70 adet Türkçe kelime belirlediğimiz Avarca'da yapılacak filolojik ve tarihi araştırmaların Dağıstan Avarları-Türk münasebetine ışık tutacağı kanaatindeyiz.

Tamamı : http://goo.gl/s9Pi9y

Ayrıca:
http://goo.gl/al7gDm
Avar Yazısı : http://goo.gl/jdzO1u
Avar'ların Altın İşçiliği (İngilizce) : http://goo.gl/nmWrPF
Avarların İstanbul Kuşatması : http://goo.gl/AeNbeB
Avarlar ve Prostavats Hazinesi : http://goo.gl/nQ1ckt

Foto : http://www.metmuseum.org/collections/search-the-collections/464080?img=2
Avar Türkler Reviewed by Bilig Bitig on Çarşamba, Şubat 12, 2014 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Türk Asya - Asian Turkish, Тюрки России © 2014|Bazı Hakları Saklıdır.
>5846 Numaralı Kanun Gereği Gizlilik ve Kullanım Şartlarını Okuyunuz.|Künye

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.